Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Galeria

67 sztuk broni palnej trafiło do Muzeum im. Orła Białego

Od 26 stycznia Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej jest właścicielem 67 egzemplarzy broni palnej i jej elementów z XIX wieku oraz I i II wojny światowej, przekazanych mu na mocy Postanowienia Sądu Okręgowego w Kielcach. Broń należała do mieszkańca powiatu staszowskiego, który posiadał ją bez stosownego zezwolenia.

Muzeum im. Orła Białego było jednym z czterech podmiotów ubiegających się o ich przekazanie, jako przedmiotów o wartości historycznej. Część z pozyskanych w ten sposób eksponatów pochodzi z końca XIX wieku, reszta z okresu obu wojen światowych. To z pewnością karabiny niemieckie, rosyjskie, austriackie, austro-węgierskie, włoskie, angielskie, francuskie i radzieckie. Według wstępnych ustaleń najstarsza (austriacka) broń pochodzi z 1867 r. Nie brak różnego typu  Mauserów, Mosinów, Mannlicherów oraz Beretty i innej broni. Poszczególne egzemplarze są w różnym stanie, często zdekompletowana lub składane z kilku sztuk w jedną. Prawdopodobnie sześć lub siedem z nich stanowi karabiny nie eksponowane dotąd w skarżyskiej placówce.

 Jak pisze w Uzasadnieniu do Postanowienia z dnia 4 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Kielcach IX Wydział Odwoławczy: „/…/ W toku postępowania odwoławczego stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że zdecydowana większość zabezpieczonej broni i jej elementów posiada wartość historyczną i muzealną, a w związku z tym sąd odwoławczy uznał, że należy oddać ją nieodpłatnie Muzeum im. Orła Białego, które to Muzeum ma militarny charakter i jest zainteresowane w pozyskaniu przedmiotów egzemplarzy broni palnej. Jednocześnie sąd odwoławczy uznał, że Muzeum im. Orła Białego, ze względu na swój charakter i długą działalność, cieszące się uznaniem oraz renomą, jest najlepszym kandydatem spośród kilku muzeów, które w ramach prowadzonego postępowania wyraziły chęć przejęcia zabezpieczonych jednostek broni palnej i jej elementów. /…/”

Całość po niezbędnym opracowaniu i konserwacji, przedstawiona zostanie muzealnej publiczności.

 

 

Czytaj dalej...

40 lat później: muzealne wspomnienie o stanie wojennym

Duże zainteresowanie wzbudził wernisaż wystawy „Stan wojenny 1981-83”, która od 12 grudnia zagościła w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Współorganizatorami niedzielnego wydarzenia były: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

Niejako w wigilię pamiętnego 13 grudnia, gośćmi wernisażu byli, m.in.: posłanka Agata Wojtyszek, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka oraz prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego Jerzy Stopa.

Otwarcie wystawy poprzedził wystrzał armatni, ku czci ofiar grudnia 1981 r. Sama ekspozycja została oparta na materiałach Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Całość sygnuje Instytut Pamięci Narodowej. Nie zabrakło też elementów ze zbiorów skarżyskiego Muzeum. Swoje pamiątki z tamtych dni przedstawił prezes Stopa. Zaprezentowany został również film dokumentalny przypominający wydarzenia sprzed 40 lat.

 Zimową aurę można było sobie zrekompensować wojskową grochówką, której fundatorem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Każdy z gości otrzymał też okolicznościową zapinkę.

Tego dnia wstęp do Muzeum był wolny a całość otwierającego wystawę wernisażu transmitowano na muzealnym FB.

Wystawę „Stan wojenny 1981-83” można będzie oglądać do pierwszych dni kwietnia przyszłego roku.

 

Czytaj dalej...

„Koniec zimnej wojny” w skarżyskim Muzeum

Niemal cztery godziny historycznych refleksji i zaczerpniętych z autopsji wspomnień zagwarantowało ciekawy przebieg skarżyskiej konferencji pt. „Koniec zimnej wojny”. Zorganizowało ją w środę (20.10.) Muzeum im. Orła Białego. O Układzie Warszawskim, jego roli w powojennej Europie i wpływie na pozycję PRL wśród krajów „demokracji ludowej” mówili: Janusz Onyszkiewicz, gen. bryg. Stanisław Koziej, dr inż. Robert Rybak i dr Leszek Sykulski.

Wśród gości skarżyskiej konferencji, podsumowującej 30. rocznicę rozwiązania UW, znaleźli się, m.in.: świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, reprezentująca Zarząd Powiatu Skarżyskiego Katarzyna Bilska, sekretarz Skarżyska – Kamiennej Bernard Antos, reprezentujący Uniwersytet Jana Kochanowskiego dr hab. prof. UJK Włodzimierz Batóg oraz wiceprzewodniczący Rady  Miasta Skarżyska-Kamiennej Bogusław Ciok.

Skarżyskie Muzeum reprezentował w dyskusji kustosz Artur Buńko, który przedstawił referat ”Broń UW w kolekcji Muzeum im. Orła Białego”, obrazując następnie swe słowa na muzealnym placu.

Widownię konferencji stanowili przede wszystkim studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego ze Skarżyska – Kamiennej, których tematem zainteresował dr Piotr Kardyś.

Całość zakończyła dyskusja i pytania publiczności.

Wypowiedzi poszczególnych mówców będzie można już wkrótce wysłuchać na stronie internetowej muzeum.skarzysko.pl

Foto. D. Turek

Czytaj dalej...

Polskie rocznice w Muzeum

Kapryśna aura nie przeszkodziła w godnym uczczeniu 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych oraz 82. napaści Niemiec na Polskę w  skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Radość z zapoczątkowanych cztery dekady temu społecznych przemian mieszała się tym razem z bólem przegranej walki o utrzymanie, dopiero co odzyskanej niepodległości. 

Nastrój z lata 1980 roku, w utworach, m.in. Kaczmarskiego i Gintrowskiego, przypomniał skarżyski bard i publicysta Zbyszek Biber. Nie zabrakło więc, m.in.: „Co się stało z naszą klasą” i legendarnych „Murów”. 

Z kolei istotę obrony przeciwlotniczej oraz sens użycia masek przeciwgazowych, oczami Polaków sprzed ośmiu dekad, przypomnieli rekonstruktorzy z III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat Radom. 

Swoje wiersze, przesiąknięte pamięcią bohaterów wojny przedstawił miejscowy poeta Mirosław Pardela. 

Nostalgiczne utwory z „tamtego” Września oraz nawiązujące do kolejnych lat walki zbrojnej przypomniał skarżyski muzyk Mariusz Kaczmarczyk. W jego wykonaniu zabrzmiały, m.in.” „Deszcz, jesienny deszcz” czy utwór Andrzeja Kurylewicza z serialu „Polskie drogi”. Publiczność fantastycznie wtórowała wykonawcy. 

1 września Muzeum oferowało swe atrakcje za darmo. 

 

Czytaj dalej...

Dzieło Kawalerowicza pod muzealnym „Odważnym”

Nie brakło chętnych na nocny seans filmu „Faraon”, na który zaprosiło Muzeum im. Orła Białego. Filmową adaptację dzieła Bolesława Prusa oglądano 55 lat po premierze obrazu nakręconego przez Jerzego Kawalerowicza.
Jak przed rokiem, kiedy Muzeum zaprosiło na film „Krzyżacy”, projekcja odbyła się pod kutrem ORP „Odważny”. Turystów zaproszono gratis a głodni mogli skorzystać z muzealnego grilla. Dzieło z Jerzym Zelnikiem, Barbarą Brylską i Leszkiem Herdegenem w rolach głównych, z pewnością świetnie przetrwało próbę czasu, ciągle wzbudzając żywe emocje.
Muzealnicy zapewniają, że nie było to ostatnie miejscowe spotkanie z X Muzą.

Foto. Dariusz Turek

 

Czytaj dalej...

Zabytek i świadek historii, czyli skarżyska debata o „Zygmuncie”

Czym był, jest i będzie dzwon „Zygmunt” – to pytania, na które starali się odpowiedzieć historycy zgromadzeni na placu Muzeum im. Orła Białego, w 500. rocznicę pierwszych dźwięków krakowskiego „jubilata”. Dyskusji towarzyszyły liczne konkursy, zarówno dla oglądających ją na placu, jak i śledzących za pomocą muzealnego FB.
O znaczeniu dzwonu „Zygmunt”, jego zamieszczonych na płaszczu patronach, komu bił ten dzwon, a wreszcie o legendach z nim związanych rozprawiali: prof. zw. dr hab. Wojciech Iwańczak, dr Jerzy Piątkowski oraz dyr Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora. Przysłuchiwał się jej zastępca prezydenta Skarżyska – Kamiennej Krzysztof Myszka - z wykształcenia historyk a rozmowę poprowadził dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień
Nie zabrakło refleksji na temat średniowiecznych patronów „Zygmunta” – jego świętego imiennika oraz bp. Stanisława ze Szczepanowa. Jak wiadomo, okoliczności śmierci tego drugiego, po dzień dzisiejszy wzbudzają wśród mediewistów wielkie wątpliwości.
Wiele miejsca poświęcono obrazowi Jana Matejki, który tworzony po Powstaniu Styczniowym, „ku pokrzepieniu serc”, zawierał jednak liczne uproszczenia i przekłamania, a królewskie dzieci mają na nim oblicza potomków samego mistrza pędzla. Dzieło można do końca sierpnia podziwiać na Wawelu, w dodatku gratis.
Uczestnicy dyskusji dzielili się też refleksją nad tym: komu bił dzwon? Choć zasadą było, że trzeba na to zasłużyć, to „zasługi”, jak choćby w przypadku Józefa Stalina, czy triumfujących nad Francją w 1940 r. hitlerowskich Niemiec, trzeba mierzyć zgoła inną miarą.
Wszyscy obserwatorzy dyskusji mieli szansę na zdobywanie nagród w licznych konkursach a po jej zakończeniu czekały na nich lody.

Foto. Dariusz Turek

 

 

Czytaj dalej...

O Oscarach w skarżyskim Muzeum Orła Białego

Godzinna debata poświęcona polskiemu „wkładowi” w popularne „Oscary” w kategorii filmów nieanglojęzycznych wzbudziła spore zainteresowanie internautów korzystających z FB organizatora – Muzeum im. Orła Białego. Choć tegoroczna gala zapowiadana jest dopiero na ostatnią dekadę kwietnia to warto było przypomnieć nominowane w minionych dziesięcioleciach polskie film historyczne - dzieła Wajdy, Antczaka, Kawalerowicza i Hoffmana.

Punktem wyjścia była nagrodzona przed sześcioma laty „Ida” Pawła Pawlikowskiego, a uczestnicy debaty: filmoznawca Jarosław Skulski (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach) oraz Małgorzata Girgiel (skarżyska polonistka i edukatorka) nawiązali też do znaczenia wybitnej rodzimej prozy w umownej drodze nominowanych dzieł polskich reżyserów. Nie zabrakło też odniesień do filmowych uwarunkowań z „epoki” PRL  i tego na ile polska X Muza mogła się wówczas rozwijać.

Dodatkową atrakcją dla internautów były konkursy z nagrodami nawiązującymi do tematyki debaty. Ich zwycięzcami okazali się: Anna Równy, Radosław Sasal i Anna Kwiatkowska.

Czytaj dalej...

Wernisaż wystawy ze zbiorów IPN

„Bunt robotników grudzień 70 – luty 71” oraz „Przełom. Sierpień 1980 i Solidarność” to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w czwartkowe (28.01.) południe w Muzeum im. Orła Białego. Całość ekspozycji to 30 paneli pochodzących ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej  - oddziały Szczecin i Gdańsk.

Z powodów obostrzeń epidemiologicznych wernisaż odbył się w trybie spotkania służbowego, ale nie zabrakło na nim Zastępcy Prezydenta Skarżyska-Kamiennej Krzysztofa Myszki oraz przewodniczącego Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego Jerzego Stopy i członka Rady Muzeum Bogusława Cioka.  Goście, w krótkich wystąpieniach nawiązali do wagi wydarzeń sprzed 50 i 40 lat. Nie zabrakło też akcentów muzycznych w postaci wykonania „Ballady o Janku Wiśniewskim”. Otwarcie wystawy można było obserwować bezpośrednio na muzealnym Facebooku.

Wspomnienie robotniczego zrywu, zawarte na 30 panelach, gościć będzie na Rejowie do trzeciej dekady marca. Do czasu „odmrożenia” budynku Muzeum wystawę można oglądać na załączonym na stronie internetowej oraz FB filmie. Z chwilą decyzji o udostępnieniu całości obiektu odwiedzającym będzie ją można oglądać „live”.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS