Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Galeria

Dzieło Kawalerowicza pod muzealnym „Odważnym”

Nie brakło chętnych na nocny seans filmu „Faraon”, na który zaprosiło Muzeum im. Orła Białego. Filmową adaptację dzieła Bolesława Prusa oglądano 55 lat po premierze obrazu nakręconego przez Jerzego Kawalerowicza.
Jak przed rokiem, kiedy Muzeum zaprosiło na film „Krzyżacy”, projekcja odbyła się pod kutrem ORP „Odważny”. Turystów zaproszono gratis a głodni mogli skorzystać z muzealnego grilla. Dzieło z Jerzym Zelnikiem, Barbarą Brylską i Leszkiem Herdegenem w rolach głównych, z pewnością świetnie przetrwało próbę czasu, ciągle wzbudzając żywe emocje.
Muzealnicy zapewniają, że nie było to ostatnie miejscowe spotkanie z X Muzą.

Foto. Dariusz Turek

 

Czytaj dalej...

Zabytek i świadek historii, czyli skarżyska debata o „Zygmuncie”

Czym był, jest i będzie dzwon „Zygmunt” – to pytania, na które starali się odpowiedzieć historycy zgromadzeni na placu Muzeum im. Orła Białego, w 500. rocznicę pierwszych dźwięków krakowskiego „jubilata”. Dyskusji towarzyszyły liczne konkursy, zarówno dla oglądających ją na placu, jak i śledzących za pomocą muzealnego FB.
O znaczeniu dzwonu „Zygmunt”, jego zamieszczonych na płaszczu patronach, komu bił ten dzwon, a wreszcie o legendach z nim związanych rozprawiali: prof. zw. dr hab. Wojciech Iwańczak, dr Jerzy Piątkowski oraz dyr Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora. Przysłuchiwał się jej zastępca prezydenta Skarżyska – Kamiennej Krzysztof Myszka - z wykształcenia historyk a rozmowę poprowadził dyrektor Muzeum im. Orła Białego Grzegorz Bień
Nie zabrakło refleksji na temat średniowiecznych patronów „Zygmunta” – jego świętego imiennika oraz bp. Stanisława ze Szczepanowa. Jak wiadomo, okoliczności śmierci tego drugiego, po dzień dzisiejszy wzbudzają wśród mediewistów wielkie wątpliwości.
Wiele miejsca poświęcono obrazowi Jana Matejki, który tworzony po Powstaniu Styczniowym, „ku pokrzepieniu serc”, zawierał jednak liczne uproszczenia i przekłamania, a królewskie dzieci mają na nim oblicza potomków samego mistrza pędzla. Dzieło można do końca sierpnia podziwiać na Wawelu, w dodatku gratis.
Uczestnicy dyskusji dzielili się też refleksją nad tym: komu bił dzwon? Choć zasadą było, że trzeba na to zasłużyć, to „zasługi”, jak choćby w przypadku Józefa Stalina, czy triumfujących nad Francją w 1940 r. hitlerowskich Niemiec, trzeba mierzyć zgoła inną miarą.
Wszyscy obserwatorzy dyskusji mieli szansę na zdobywanie nagród w licznych konkursach a po jej zakończeniu czekały na nich lody.

Foto. Dariusz Turek

 

 

Czytaj dalej...

O Oscarach w skarżyskim Muzeum Orła Białego

Godzinna debata poświęcona polskiemu „wkładowi” w popularne „Oscary” w kategorii filmów nieanglojęzycznych wzbudziła spore zainteresowanie internautów korzystających z FB organizatora – Muzeum im. Orła Białego. Choć tegoroczna gala zapowiadana jest dopiero na ostatnią dekadę kwietnia to warto było przypomnieć nominowane w minionych dziesięcioleciach polskie film historyczne - dzieła Wajdy, Antczaka, Kawalerowicza i Hoffmana.

Punktem wyjścia była nagrodzona przed sześcioma laty „Ida” Pawła Pawlikowskiego, a uczestnicy debaty: filmoznawca Jarosław Skulski (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach) oraz Małgorzata Girgiel (skarżyska polonistka i edukatorka) nawiązali też do znaczenia wybitnej rodzimej prozy w umownej drodze nominowanych dzieł polskich reżyserów. Nie zabrakło też odniesień do filmowych uwarunkowań z „epoki” PRL  i tego na ile polska X Muza mogła się wówczas rozwijać.

Dodatkową atrakcją dla internautów były konkursy z nagrodami nawiązującymi do tematyki debaty. Ich zwycięzcami okazali się: Anna Równy, Radosław Sasal i Anna Kwiatkowska.

Czytaj dalej...

Wernisaż wystawy ze zbiorów IPN

„Bunt robotników grudzień 70 – luty 71” oraz „Przełom. Sierpień 1980 i Solidarność” to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w czwartkowe (28.01.) południe w Muzeum im. Orła Białego. Całość ekspozycji to 30 paneli pochodzących ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej  - oddziały Szczecin i Gdańsk.

Z powodów obostrzeń epidemiologicznych wernisaż odbył się w trybie spotkania służbowego, ale nie zabrakło na nim Zastępcy Prezydenta Skarżyska-Kamiennej Krzysztofa Myszki oraz przewodniczącego Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego Jerzego Stopy i członka Rady Muzeum Bogusława Cioka.  Goście, w krótkich wystąpieniach nawiązali do wagi wydarzeń sprzed 50 i 40 lat. Nie zabrakło też akcentów muzycznych w postaci wykonania „Ballady o Janku Wiśniewskim”. Otwarcie wystawy można było obserwować bezpośrednio na muzealnym Facebooku.

Wspomnienie robotniczego zrywu, zawarte na 30 panelach, gościć będzie na Rejowie do trzeciej dekady marca. Do czasu „odmrożenia” budynku Muzeum wystawę można oglądać na załączonym na stronie internetowej oraz FB filmie. Z chwilą decyzji o udostępnieniu całości obiektu odwiedzającym będzie ją można oglądać „live”.

Czytaj dalej...

W 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Honorowa salwa i płonące znicze upamiętniły 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego pod pomnikiem na skarżyskim Rejowie. Odsłonięty w 100. rocznicę pierwszych walk najdłuższego ze zrywów pod zaborami monument, został w ubiegłym roku odnowiony przez Muzeum im. Orła Białego.

Tym razem skarżyscy muzealnicy, wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Krzysztofem Myszką oddali hołd bohaterom tamtych dni a Krzysztof Zemeła przypomniał dzieje insurekcji na Kielecczyźnie. Obiekt, który Muzeum odnowiło dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma być w czerwcu, w miesiącu jego niegdysiejszego odsłonięcia, miejscem patriotycznego capstrzyku z udziałem młodzieży z lokalnych szkół. Tymczasem z honorową salwą w styczniową rocznicę pospieszyli rekonstruktorzy z Oddziału Powstańczego „Grot”.

Czytaj dalej...

„Ballada o Janku Wiśniewskim” nagrodzona

Skarżyska formacja muzyczna „Parsleys” składająca się z miejscowych  licealistów została laureatem rozpisanego przez Muzeum im. Orła Białego konkursu na nową wersję „Ballady o Janku Wiśniewskim”. Kwintet młodych muzyków zostanie nagrodzony 17 grudnia, czyli w 50. rocznicę tragicznej śmierci bohatera utworu, którego pierwowzorem był 18 – latek Zbigniew Godlewski.

Jury Konkursu, zgodnie z jego regulaminem brało pod uwagę zarówno samą aranżację ballady, jak i teledysk z utworem. W skład nagrodzonego zespołu wchodzą: Michał Wiśniewski (gitara prowadząca), Natalia Gralińska (wokal, gitara), Patryk Paź (gitara basowa), Jakub Petrykowski (perkusja), Wiktor Winiarski (klawisze).

Warto przypomnieć, że Ballada  była wykorzystywana, m.in. w takich obrazach filmowych jak: „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Psy” i „Człowiek z żelaza”. Nawiązuje do autentycznych wydarzeń z 17 grudnia 1970 r., podczas których, z rąk komunistycznej władzy śmierć poniosło 18 uczestników ówczesnych protestów, w  tym Zbyszek Godlewski. Za autora słów ballady uważa się Krzysztofa Dowgiałło, zaś muzykę napisali Mieczysław Cholewa i Andrzej Korzyński.

Utwór w wykonaniu „Parsleys” będzie motywem przewodnim najbliższego wernisażu w Muzeum im. Orła Białego planowanego na styczeń 2021. Tematem tegoż ma być protest robotniczy na Wybrzeżu sprzed 50 lat, na podstawie materiałów IPN.

Niebawem fotograficzna i filmowa relacja z wręczenia nagrody.

Foto. Dariusz Turek

Czytaj dalej...

Mikołaj, ten „Święty”, rozdawał prezenty w Muzeum!

Choć bez śniegu i reniferów Mikołaj, zgodnie z zapowiedziami, zawitał do skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego. O tym co znaczą dla nich świąteczne obyczaje i czy spodziewają się tego roku czegoś pod choinką opowiadali goście reprezentujący różne profesje i środowiska a „Christmasową”  muzyką raczył wszystkich Mariusz Kaczmarczyk.

Przez przeszło godzinę pod muzealnym drzewkiem zasiadali: Agnieszka Brodniewicz, Katarzyna Brojek, Mateusz Bolechowski, Tadeusz Sikora, Piotr Kardyś, Andrzej Staśkowiak, Natalia Tokarska, Magdalena Kalbarczyk, Grażyna Majewska, Jerzy Stopa i Andrzej Warwas. Nic więc dziwnego, że i tematyka krótkich rozmów z dyrektorem Muzeum Grzegorzem Bieniem była mocno zróżnicowana. Od świątecznej kuchni MasterChefa, poprzez zimowe obyczaje wiewiórek i świąteczne harce pod zawieszoną przeszło dwa metry nad ziemią siatką, a na planach stuletniego miasta skończywszy.

Ci, którzy prawidłowo i błyskawicznie odpowiedzieli na „ściągane” przez gości z choinki pytania, mogą liczyć na nasze prezenty, do których  dołączył się również prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. O sposobie odbioru fantów informujemy na innym miejscu.

Choć w ten szczęśliwy sposób pozbywamy się znacznej części „mikołajowych” prezentów to obiecujemy, że jeszcze przed świętami zaprezentujemy Wam historię najbardziej popularnych kolęd,  a może nawet, jeśli trema pozwoli, coś z tego repertuaru zaśpiewamy…

Oby Mikołaj, wcześniej czy później odwiedził Was wszystkich!

„Ekipa” Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

 

 

Czytaj dalej...

Byliście wspaniali i niech tak zostanie!

Niemal dwie godziny muzycznej uczty zagwarantowali nam w sobotnie popołudnie wykonawcy, którzy zechcieli gratisowo zagrać pod hasłem: „Jeszcze będzie wspaniale”. Przy muzyce w wykonaniu Darka Bernatka, Zbyszka Bibera, Urszuli Cywińskiej i „Klimatu” wszyscy bawili się świetnie, nie zapominając o wpłatach na rzecz Janka Czarnoty.
Nie zabrakło muzealnych podziękowań dla tych, którzy swą wiedzą, talentem, sercem i… muzyką wspierali nas w ciekawym, ale trudnym sezonie 2020. W tym wspaniałym gronie znaleźli się:
Dariusz Bernatek (wokalista), Zbigniew Biber (muzyk, publicysta), Piotr Czajkowski (przewodniczący ZZ OPZZ Konfederacja Pracy), Bartosz Iskra (prezes MKS), prof. zw. dr hab. Wojciech Iwańczak (Polska Akademia Umiejętności), Mariusz Kaczmarczyk (muzyk, pedagog), Hubert Kępa (prezes KS Patria), Grażyna Majewska (p.o. dyr. Miejskiego Centrum Kultury), Paweł Murawski (szef Grupy Rekonstrukcyjnej III Komisariatu PP Komisariat Radom), Tomasz Stawiński (prezes „Mesko” S.A.), Paweł Wykrota (prezes MUK).
Osobne ukłony trafiły do przedstawicieli środków masowego przekazu, bez których przecież nasze działania trafiają w próżnię.
Dziękując za już, również wszystkim, którzy zwyczajnie odwiedzili nas w tym roku w muzeum, wierzymy głęboko, że naprawdę: jeszcze będzie wspaniale! Dla Ciebie Janku też!!!

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS