Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Galeria

Zagraliśmy z „orkiestrą milionów serc”

Muzeum im. Orła Białego, jak co roku włączyło się w „orkiestrowe” granie milionów Polaków. Skarżyski koncert finałowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w Miejskim Centrum Kultury.

W tym roku przedsięwzięciu towarzyszyło hasło: „ Żyj zdrowo w zdrowym świecie” a całość dochodu z niedzielnej zbiórki przeznaczona zostanie na walkę z sepsą. W historii WOŚP, po raz pierwszy, pieniądze będą wykorzystane dla wszystkich grup wiekowych.

Jak poinformował ze sceny w MCK szef skarżyskiego sztabu Rafał Kamiński, przez z górą ćwierć wieku w Skarżysku zebrano przeszło 700 tys. zł. Do miejscowego szpitala trafił w tym czasie sprzęt o wartości przekraczającej 2,3 mln zł.

O wynikach skarżyskiej zbiórki w 31. edycji WOŚP dowiemy się zapewne niebawem. Swój wkład w jej rezultat mieć będzie również Muzeum im. Orła Białego. Nasze niedzielne stoisko, z orkiestrową puszką, było bardzo często odwiedzane. Ponadto przeznaczyliśmy na licytację tort z naszym logo, który zresztą pobił rekord licytacji. Sami wylicytowaliśmy inny – pyszny tort z malinami. Wreszcie „Światełko do nieba”, to przede wszystkim wystrzał z muzealnej armaty.

Wszystkim, którzy grali wraz z nami składamy serdeczne podziękowania.

Foto. D. Turek

Czytaj dalej...

Wspominali swoją grę u Spielberga

Wspomnienia statystów, którzy w 1993 r. występowali na planie filmu „Lista Schindlera” oraz wykład kieleckiego filmoznawcy Jarosława Skulskiego były głównymi punktami tegorocznego seansu „kina letniego” w Muzeum im. Orła Białego. Rozmowom towarzyszyła projekcja dwóch filmów dokumentalnych autorstwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Jako jedną z najciekawszych przygód z czasów młodości, określała epizod w filmie Stevena Spielberga, większość statystów, którzy zasiedli na muzealnym placu w piątkowy wieczór. Nie mogło być jednak  inaczej, skoro przyszło im wystąpić w nagrodzonym siedmioma Oscarami obrazie.

Sporo refleksji wywołały też dokumentalne obrazy: „Lipowa 4” i „Żeby nie zapomnieć”, wyprodukowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Zebrani zauważyli złożoność postaci głównego bohatera filmu.  Niemiecki przemysłowiec, który ocalił około 1000 Żydów przeszedł długą drogę, od funkcjonariusza Abwehry i członka NSDAP, po pochowanego w Jerozolimie bohatera tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

 

 

Czytaj dalej...

Mimo upału, udany finał pikniku w Muzeum

Kilkadziesiąt klasycznych pojazdów, prezentacje grupy rekonstrukcyjnej a wreszcie wizyta zwycięzcy siatkarskiej Ligi Mistrzów Wojciecha Żalińskiego to prawdziwe hity „finałowej” niedzieli II Pikniku Gastronomicznego „Co jedli nasi przodkowie 200 lat temu?”. Na muzealnym placu, mimo upału, nie zabrakło chętnych do zwiedzania, zabawy i konsumpcji.

Licznych gości udanie kusiły stoiska gastronomiczne a na nich zupy, pierogi, ryby, pieczone kiełbaski, kaszanki, ciasta, lody, miody i wina w większości od regionalnych wytwórców. Chyba każdy mógł tam sobie znaleźć swój ulubiony przysmak.

Wielkie zainteresowanie wzbudziła „kolumna” pojazdów z grupy „Tylko klasykiem”, które już po raz drugi zagościły na muzealnym placu. Każdy mógł sobie przypomnieć nie tylko motoryzacyjne „cuda” z PRL, ale i pojazdy zza „żelaznej kurtyny”.

Wiedzę o historii broni palnej można sobie było powtórzyć i wzbogacić dzięki rekonstruktorom z III Okręgu Policji Państwowej Komisariat Radom. Jak zwykle w ich wykonaniu, było ze swadą i energią.

Dziesięć zaopatrzonych w autografy piłek do siatkówki posłał do zebranych pochodzący ze Skarżyska mistrz kraju i zwycięzca Ligi Mistrzów Wojciech Żaliński. Przyjmujący kędzierzyńskiej  ZAKS-y został przyjęty owacyjnie a sam, z wielką cierpliwością pozował do wspólnych zdjęć.

„Załoga” Muzeum im. Orła Białego dziękuje wszystkim tym, którzy byli gośćmi tegorocznej edycji pikniku. Dziękuje również licznym wystawcom, którzy zaskakiwali swoim kunsztem i pomysłowością.

Muzeum przypomina, że na żadnym ze swoich eventów nie pobiera opłat od sprzedawców umówionych towarów i wyrobów.

Kolejny „duże” wydarzenie na muzealnym placu związane będzie z Dniem Wojska Polskiego – 15 sierpnia.

Foto. Dariusz Turek

Czytaj dalej...

Dzieci „wzięły szturmem” muzealny plac Orła Białego

Siedem godzin atrakcji z okazji Dnia Dziecka zapewniło milusińskim Muzeum im. Orła Białego. Pokazy fechtunku, muzealny tor przeszkód, zabytkowe samochody, stoisko Lasów Państwowych a wreszcie czołgodrom i gratisowe lody to tylko część atrakcji, którymi uczczono święto najmłodszych..

W tym szczególnym dniu dzieci do lat 10 miały do Muzeum wstęp wolny. Razem placówkę z ul. Słonecznej odwiedziło ok. 2 tys. osób. Najmłodsi przez kilka godzin rywalizowali zawzięcie w pięcioboju muzealnym, za który czekały na nich atrakcyjne nagrody.

Spore kolejki ustawiały się do przejazdów konikami z „Cichej stajenki” a dorośli cierpliwie czekali na swoją kolej przy strzelnicy z broni ASG. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stare samochody wystawiane przez grupę „Tylko klasykiem”.

Wielką atrakcją okazał się dwukrotny pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu. Tym razem skupiła się ona na białej broni.

 Świetnie zaprezentowały się ze swoim stoiskiem Lasy Państwowe.

Wielu spróbowało swych sił na rowerowym trenażerze a zainteresowanie budziła też mobilna wystawka  Muzeum im. Orła Białego.

Ci, którzy zgłodnieli mogli wzmocnić siły obiadem z „Dobrego jadła”.  

Następny Dzień Dziecka w skarżyskim Muzeum już za rok.

Czytaj dalej...

Ordery, jak żywa lekcja historii w skarżyskim Muzeum

Przeszło 150 orderów, biała broń i „białe kruki” literatury falerystycznej oraz imponujące tablice opisowe tworzą wystawę „Order Orła Białego w dziejach orderów polskich i europejskich” otwartą dziś (06.05.) w skarżyskim Muzeum  im. Orła Białego. Z racji południowego wernisażu skarżyską placówkę odwiedziło wielu gości z inicjatorami wystawy na czele.

To bez wątpienia wystawa na miarę krajową, bo mało jest miejsc, w których „na raz” udało się zgromadzić tyle bezcennych orderów i odznaczeń z ostatnich 300 lat. Z punktu widzenia gospodarzy wystawy poczesną rolę zajmuje na niej Order Orła Białego – najważniejszy  w rodzimej hierarchii odznaczeń. Wiele miejsca zajmują tu też krzyże Virtuti Militari, których 230. rocznicę wprowadzenia czcić będziemy już za kilka tygodni. Do czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego sięgają też zgromadzone ordery Św. Stanisława.

Wielu zwolenników mieć będzie zapewne ta część kolekcji, która koncentruje się na odznaczeniach europejskich. Prezentowane są medale ze znakomitej większości krajów Starego Kontynentu. To choćby odznaczenia z czasów Jerzego I, Elżbiety II, czy francuska Legia Honorowa. „Personalnym” jest krzyż gen. Stanisława Maczka, docenionego za kampanię holenderską.

Szczególne podziękowania, podczas piątkowego wernisażu, otrzymali z rąk dyrektora skarżyskiej jednostki Grzegorza Bienia ludzie, którym zawdzięcza ona samą myśl powstania ekspozycji: dr Zbigniew Dunin – Wilczyński i dr inż. Sylwester Gładyś. Udanej wystawy gratulowali skarżyskim muzealnikom, m.in. starosta konecki Grzegorz Piec, reprezentująca Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty Małgorzata Połeć, dyrektorzy muzeów z Siedlec i Starachowic. Nie zabrakło też głosów skarżyskich radnych: Jerzego Stopy, Andrzeja Warwasa i Bogusława Cioka  (członek społecznej Rady Muzeum).

Autorem kompozycji wystawy jest  jej kurator – Artur Buńko a o szatę graficzną, fotograficzną i filmową zadbał Dariusz Turek. Tłumaczeń całości na język angielski dokonał Piotr Sasal. Ekspozycja będzie czynna do końca listopada tego roku z opcją przedłużenia.

 

Czytaj dalej...

„Orkiestrowe” babeczki czekają w Muzeum

Posypane granatem babeczki, nawiązujące do jubileuszowej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,  oczekują przez cały weekend na chcących wesprzeć dziecięcą okulistykę w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Ciasteczka, w „jubileuszowej liczbie” – 30 sztuk są do nabycia w sekretariacie Muzeum (piątek) oraz w jego kasie – sobota i niedziela (godz.8.00-16.00). Przepyszne fanty zostały upieczone w miejscowej Pracowni Cukierniczej „Słodka Pasja”.

 

Czytaj dalej...

67 sztuk broni palnej trafiło do Muzeum im. Orła Białego

Od 26 stycznia Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej jest właścicielem 67 egzemplarzy broni palnej i jej elementów z XIX wieku oraz I i II wojny światowej, przekazanych mu na mocy Postanowienia Sądu Okręgowego w Kielcach. Broń należała do mieszkańca powiatu staszowskiego, który posiadał ją bez stosownego zezwolenia.

Muzeum im. Orła Białego było jednym z czterech podmiotów ubiegających się o ich przekazanie, jako przedmiotów o wartości historycznej. Część z pozyskanych w ten sposób eksponatów pochodzi z końca XIX wieku, reszta z okresu obu wojen światowych. To z pewnością karabiny niemieckie, rosyjskie, austriackie, austro-węgierskie, włoskie, angielskie, francuskie i radzieckie. Według wstępnych ustaleń najstarsza (austriacka) broń pochodzi z 1867 r. Nie brak różnego typu  Mauserów, Mosinów, Mannlicherów oraz Beretty i innej broni. Poszczególne egzemplarze są w różnym stanie, często zdekompletowana lub składane z kilku sztuk w jedną. Prawdopodobnie sześć lub siedem z nich stanowi karabiny nie eksponowane dotąd w skarżyskiej placówce.

 Jak pisze w Uzasadnieniu do Postanowienia z dnia 4 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Kielcach IX Wydział Odwoławczy: „/…/ W toku postępowania odwoławczego stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że zdecydowana większość zabezpieczonej broni i jej elementów posiada wartość historyczną i muzealną, a w związku z tym sąd odwoławczy uznał, że należy oddać ją nieodpłatnie Muzeum im. Orła Białego, które to Muzeum ma militarny charakter i jest zainteresowane w pozyskaniu przedmiotów egzemplarzy broni palnej. Jednocześnie sąd odwoławczy uznał, że Muzeum im. Orła Białego, ze względu na swój charakter i długą działalność, cieszące się uznaniem oraz renomą, jest najlepszym kandydatem spośród kilku muzeów, które w ramach prowadzonego postępowania wyraziły chęć przejęcia zabezpieczonych jednostek broni palnej i jej elementów. /…/”

Całość po niezbędnym opracowaniu i konserwacji, przedstawiona zostanie muzealnej publiczności.

 

 

Czytaj dalej...

40 lat później: muzealne wspomnienie o stanie wojennym

Duże zainteresowanie wzbudził wernisaż wystawy „Stan wojenny 1981-83”, która od 12 grudnia zagościła w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Współorganizatorami niedzielnego wydarzenia były: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

Niejako w wigilię pamiętnego 13 grudnia, gośćmi wernisażu byli, m.in.: posłanka Agata Wojtyszek, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka oraz prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego Jerzy Stopa.

Otwarcie wystawy poprzedził wystrzał armatni, ku czci ofiar grudnia 1981 r. Sama ekspozycja została oparta na materiałach Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Całość sygnuje Instytut Pamięci Narodowej. Nie zabrakło też elementów ze zbiorów skarżyskiego Muzeum. Swoje pamiątki z tamtych dni przedstawił prezes Stopa. Zaprezentowany został również film dokumentalny przypominający wydarzenia sprzed 40 lat.

 Zimową aurę można było sobie zrekompensować wojskową grochówką, której fundatorem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Każdy z gości otrzymał też okolicznościową zapinkę.

Tego dnia wstęp do Muzeum był wolny a całość otwierającego wystawę wernisażu transmitowano na muzealnym FB.

Wystawę „Stan wojenny 1981-83” można będzie oglądać do pierwszych dni kwietnia przyszłego roku.

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS