Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zlot

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeum.skarzysko.pl/www/templates/muzeum_im_orlabialego/html/com_content/article/default.php on line 15

I Światowy Zlot Marynarzy ORP Odważny

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprasza do udziału w „I Światowym Zlocie Marynarzy pełniących służbę na kutrze torpedowym ORP Odważny oraz pozostałych okrętach projektu 664”.

ORP Odważny to duma i chluba Muzeum w Skarżysku-Kamiennej. Jedyny zachowany na świecie okręt projektu 664 możemy podziwiać na ekspozycji plenerowej. Stanowi on jeden z najcenniejszych eksponatów kolekcji militarnej muzeum. Historia budowy i eksploatacji okrętu jest krótka, ale bardzo intensywna. W służbie Marynarki Wojennej zaledwie 13 lat, ale na koncie nasz ORP Odważny o nr 458 ma „rolę” w filmie „Podróże Pana Kleksa”

W zeszłym roku nawiązaliśmy serdeczny kontakt i bliską współpracę ze Stowarzyszeniem Rezerwistów Marynarki Wojennej. Podjęliśmy plany wspólnej akcji edukacyjnej w szkołach, niestety storpedowanej przez pandemię wirusa covid-19.

Już od pewnego czasu przyświecała nam myśl zorganizowania Zlotu Marynarzy ORP Odważnego. Szukaliśmy formuły, dogodnego momentu i odpowiedniego partnera…I tak po sierpniowym spotkaniu z Marynarzami ze Stowarzyszenia z determinacją postanowiliśmy, że zlot odbędzie się w 2022 roku. To właśnie  w tym roku mija 50 lat od rozpoczęcia budowy ORP Odważnego…

Po dostosowaniu do  planów organizacji I Zlotu Marynarzy kutrów torpedowych projektu 664. Chcemy, aby ten wyjątkowy obiekt muzealny jakim jest ORP Odważny stał się pretekstem do spotkania ludzi, którzy służyli na tych okrętach. Jesteśmy ciekawi spotkania z Państwem i osobistych wspomnień związanych ze służbą na okrętach projektu 664.

Oddajemy Marynarzom hołd za ich służbę , zaangażowanie i poświęcenie. Kłaniamy się polskim konstruktorom i budowniczym, a zwłaszcza pochodzącemu ze Skarżyska-Kamiennej inż. Dionizemu Wiśniewskiemu. To on pracował nad okrętami projektu 664 ( i poprzedzającego go 663D), a także innymi licznymi jednostkami, które przez dziesięciolecia pływały pod biało-czerwoną banderą.

Jednym z wydarzeń realizowanych w ramach Zlotu będzie  POKAZ MODELI OKRĘTÓW WOJENNYCH. Zachęcamy wszystkich modelarzy, którzy chcieliby wystawić swoje modele do kontaktu na maila lub telefonicznie. Można także uzupełnić Kartę Zgłoszeniową i przesłać do nas. 

Zapraszamy wszystkich do udziału w Zlocie. Odpowiednie formularze znajdują się poniżej w linkach i plikach. W razie wątpliwości i pytań prosimy o kontakt (nr tel: 41 253 02 31; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)