Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci/2022_07_22_Lista_Schindlera oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Zlot

Podstrony

Podstrony

Wspominali swoją grę u Spielberga

  • Artur Buńko
  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 2249

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci/2022_07_22_Lista_Schindlera oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Wspomnienia statystów, którzy w 1993 r. występowali na planie filmu „Lista Schindlera” oraz wykład kieleckiego filmoznawcy Jarosława Skulskiego były głównymi punktami tegorocznego seansu „kina letniego” w Muzeum im. Orła Białego. Rozmowom towarzyszyła projekcja dwóch filmów dokumentalnych autorstwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Jako jedną z najciekawszych przygód z czasów młodości, określała epizod w filmie Stevena Spielberga, większość statystów, którzy zasiedli na muzealnym placu w piątkowy wieczór. Nie mogło być jednak  inaczej, skoro przyszło im wystąpić w nagrodzonym siedmioma Oscarami obrazie.

Sporo refleksji wywołały też dokumentalne obrazy: „Lipowa 4” i „Żeby nie zapomnieć”, wyprodukowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Zebrani zauważyli złożoność postaci głównego bohatera filmu.  Niemiecki przemysłowiec, który ocalił około 1000 Żydów przeszedł długą drogę, od funkcjonariusza Abwehry i członka NSDAP, po pochowanego w Jerozolimie bohatera tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

{gallery}aktualnosci/2022_07_22_Lista_Schindlera{/gallery}

III Zlot Marynarzy

  • Piotr Kołodziejski
  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 5539

W dniach 23 - 25 sierpnia 2024 roku odbędzie się w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej „III Zlot Marynarzy”, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie Rezerwistów Marynarki Wojennej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykle ważnym wydarzeniu wszystkich marynarzy Marynarki Wojennej RP.

Pewnego rodzaju "zapalnikiem" do zorganizowania I Zlotu i kolejnych edycji jest nasz eksponat kuter torpedowy "ORP Odważny". To już 51 lat temu, wszedł do służby czynnej w Marynarce Wojennej. Organizując Zlot chcemy promować historię naszego "Odważnego", ale przede wszystkim upamiętniamy ludzi morza, którzy pełnili służbę w MW - nie tylko na jednostkach proj. 664...

ORP Odważny to duma i chluba Muzeum w Skarżysku-Kamiennej. Jedyny zachowany na świecie okręt projektu 664 możemy podziwiać na ekspozycji plenerowej. Stanowi on jeden z najcenniejszych eksponatów kolekcji militarnej muzeum. Historia budowy i eksploatacji okrętu jest krótka, ale bardzo intensywna. W służbie Marynarki Wojennej zaledwie 13 lat, ale na koncie nasz ORP Odważny o nr 458 ma „rolę” w filmie „Podróże Pana Kleksa”.

Od ponad trzech lat doskonale układa się współpraca Muzeum im. Orła Białego ze Stowarzyszeniem Rezerwistów Marynarki Wojennej. Marynarze wspierają nas w licznych działaniach, a zwłaszcza w organizacji kolejnych edycji zlotu. Podziękowania składamy na ręce Prezesa Romana Szychowskiego i mamy przekonanie, że owoce tej współpracy będą widoczne również w kolejnych latach.

Ciągle przyświeca nam myśl, aby ten wyjątkowy obiekt muzealny jakim jest ORP Odważny stał się pretekstem do spotkania ludzi, którzy służyli na tych okrętach. Jesteśmy ciekawi spotkania z Państwem i osobistych wspomnień związanych ze służbą na okrętach projektu 664 oraz innych jednostkach MW. 

Oddajemy Marynarzom hołd za ich służbę , zaangażowanie i poświęcenie. Kłaniamy się polskim konstruktorom i budowniczym, a zwłaszcza pochodzącemu ze Skarżyska-Kamiennej inż. Dionizemu Wiśniewskiemu. To on pracował nad okrętami projektu 664 ( i poprzedzającego go 663D), a także innymi licznymi jednostkami, które przez dziesięciolecia pływały pod biało-czerwoną banderą.

Cieszy nas to, że dzięki temu wydarzeniu wiele osób może poznać historię okrętu ORP Odważny. Przed I zlotem podjęliśmy działania porządkowe i konserwacyjne. Dzięki nim okręt odzyskał blask, a nasi Goście mieli możliwość wejścia na pokład oraz do "sterówki". Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nasze wspólne starania dadzą pozytywne efekty w postaci szerszego zakresu prac konserwacyjnych oraz prac adaptacyjnych dla możliwości zwiedzania okrętu przez publiczność. 

Zapraszamy wszystkich do udziału w Zlocie. Uproszczone formularze znajdują się poniżej w linkach i plikach. 

Więcej info również pod nr tel. 41 252 02 31.

Szczegółowy Program Zlotu podamy ok. 5 sierpnia

Do zobaczeniu w sierpniu. AHOJ ! 

 

REJESTRACJA:

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy o przesłanie na adres pocztowy muzeum:

Muzeum im. "Orła Białego" w Skarżysku-Kamiennej, ul. Słoneczna 90, 26-110 Skarżysko-Kamienna

lub pocztą elektroniczną

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub proszę uzupełnić formularz drogą online klikając w ten Karta zgłoszenia  ; 

można również wysłać SMS ze zgłoszeniem pod nr 605485130 (Proszę podać w wiadomości koniecznie: Imię nazwisko, jaki przydział w MW z latami służby, na ile dni zlotu przyjeżdżamy i ile osób towarzyszących) 

lub po prostu do nas zadzwonić : 41 252 02 31

 

      REGULAMIN      KARTA ZGŁOSZENIA     KLAUZULA INFORMACYJNA      

     PROGRAM ZLOTU

 

 

UWAGA ! ZGŁOSZENIA NA ZLOT PRZYJMUJEMY DO 15 sierpnia włącznie !

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

lub telefoniczny: 41 252 02 31 , kom.: 605 485 130 (całodobowy) 

 

Czytaj więcej

Edukacja

  • Super User
  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 2644

OFERTA MUZEUM

  FERIE 2023

 

 

 

 

 

Ogniska

  • Super User
  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 2873

Trzygodzinne ognisko w okolicach ruin Wielkiego Pieca to ciekawa alternatywa spędzenia wspólnego czasu, zarówno dla młodszych jak i starszych uczestników.

Urodziny, impreza integracyjna, czy uczczenie wyjątkowej okazji w zupełnie innym otoczeniu. Ogrodzony teren, bezpieczny dla dzieci, a także prywatność bez nieproszonych gości.

Muzeum zapewnia rozpalenie ogniska, drewno oraz metalowe widelce na kiełbasę.

Więcej informacji pod 48 41 25 20 231 oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Urodziny

  • Super User
  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 2844

 

Istnieje możliwość spersonalizowania oferty.  Minimalna ilość uczestników: 8 osób. 

Więcej informacji pod 48 41 25 20 231 oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Sesje zdjęciowe

  • Super User
  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 3223

 

 

Sesja plenerowa jest niezwykłą pamiątką na całe życie. W tak wyjątkowym miejscu jakim jest Muzeum można wykonać niezliczoną liczbę ujęć. Nasze eksponaty będą idealnym tłem dla zakochanej pary. Jest to zdecydowanie ciekawa alternatywa dla sesji zdjęciowych. Co więcej, w ofercie pojawiają się dwa pakiety. W pierwszym Państwo Młodzi mają nieograniczony dostęp do Muzealnego Placu i mogą wykorzystać udostępnione dla zwiedzających eksponaty. Drugi pakiet obejmuje również zupełnie inne kadry. W okolicach ruin Wielkiego Pieca pojawia się niesamowicie romantyczna aura, która dodaje wyjątkowości wykonanym fotografiom. Fotogeniczne ruiny są doskonałym drugim planem dla uczuć, które wypełnią pierwszy plan. Szersza oferta zawiera także dostęp do unikalnych zabytków jakimi są motocykl K-750 oraz GAZ-67, które wkomponują się w charakter sesji.

Sesja plenerowa

Sesja z własnym fotografem. Spacerując samodzielnie po terenie Muzeum, można wykorzystać ogólnodostępne powierzchnie oraz pojazdy otwarte dla zwiedzających.

Cena: 200 zł

 

Sesja plenerowa + wybrane eksponaty

Sesja z własnym fotografem. Można korzystać z powierzchni ogólnodostępnych, a także z terenu Wielkiego Pieca oraz niektórych eksponatów niedostępnych dla zwiedzających (motocykl K-750 oraz GAZ-67).

Cena: 400 zł

 

Sesję zdjęciową można wykonać w godzinach otwarcia Muzeum, siedem dni w tygodniu – po wcześniejszym uzgodnieniu.

Oferta nie jest skierowana jedynie do par ślubnych - zachęcamy do korzystania z tejże oferty według własnego pomysłu.

Więcej informacji pod 48 41 25 20 231 oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Podkategorie