Wspominali swoją grę u Spielberga

Wspomnienia statystów, którzy w 1993 r. występowali na planie filmu „Lista Schindlera” oraz wykład kieleckiego filmoznawcy Jarosława Skulskiego były głównymi punktami tegorocznego seansu „kina letniego” w Muzeum im. Orła Białego. Rozmowom towarzyszyła projekcja dwóch filmów dokumentalnych autorstwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Jako jedną z najciekawszych przygód z czasów młodości, określała epizod w filmie Stevena Spielberga, większość statystów, którzy zasiedli na muzealnym placu w piątkowy wieczór. Nie mogło być jednak  inaczej, skoro przyszło im wystąpić w nagrodzonym siedmioma Oscarami obrazie.

Sporo refleksji wywołały też dokumentalne obrazy: „Lipowa 4” i „Żeby nie zapomnieć”, wyprodukowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Zebrani zauważyli złożoność postaci głównego bohatera filmu.  Niemiecki przemysłowiec, który ocalił około 1000 Żydów przeszedł długą drogę, od funkcjonariusza Abwehry i członka NSDAP, po pochowanego w Jerozolimie bohatera tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.