Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wystawy czasowe

Wojsko Polskie na frontach II wojny światowej – ludzie i sprzęt w miniaturze - zakończona

Na wystawie,,Wojsko Polskie na frontach II Wojny Światowej 1939-1945 - ludzie i sprzęt w miniaturze”można oglądać obiekty pochodzące ze zbiorów Pawła Gawrona i Tomasza Klimka, pasjonatów modelarstwa, którzy od lat tworzą niepowtarzalne miniatury. Dodatkowo całość została uzupełniona muzealiami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum oraz modelami samolotów z papieru wykonanymi przez Andrzeja Tamiołę (1959–2014). Tematem przewodnim ekspozycji jest czyn zbrojny polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej.

Pomimo klęski wojny obronnej w 1939 r., Polacy nie poddali się lecz dalej toczyli walkę na wszystkich frontach. Internowany w Rumunii Prezydent Ignacy Mościcki przekazał władzę utworzonym we Francji władzom cywilnym i wojskowym, na czele których stanął generał Władysław Sikorski. W 1940 r. podpisano polsko-francuską umowę dotyczącą tworzenia Armii Polskiej. Polacy brali udział w kampanii norweskiej, podczas której Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich walczyła o Narwik. U wybrzeży Norwegii walczyły także polskie okręty: m.in. „Sobieski”, niszczyciele „Błyskawica” i „Grom”. Po agresji Niemiec na Belgię, Holandię i Francję, Polacy walczyli m.in. na linii Maginota, w Lotaryngii, Szampanii i w rejonie Paryża. Po upadku Francji, w bitwie o Anglię polscy piloci odegrali istotną rolę broniąc brytyjskiego nieba. To o nich Winston Churchill powiedział: „jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich brała również udział w obronie twierdzy Tobruk na terenie Libii.

 Gdy po podpisaniu układu Sikorski-Majski (30 lipca 1941 r.) zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między ZSRR a władzami Polski na uchodźstwie, ogłoszono amnestię dla Polaków i wyrażono zgodę na utworzenie Armii Polskiej w ZSRR. Polskie formacje na przełomie marca i kwietnia 1942 r. zostały ewakuowane do Iranu, a następnie przez Egipt na Półwysep Apeniński, gdzie uczestniczyły w kampanii włoskiej, wsławiając się m.in. zdobyciem klasztoru na Monte Cassino i wyzwoleniem Bolonii.

Po odkryciu w kwietniu 1943 r. przez Niemców masowych grobów polskich oficerów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie rozstrzelanych przez Sowietów w 1940 r., ZSRR zerwało stosunki dyplomatyczne z rządem polskim w Londynie. Już miesiąc później na terenie ZSRR zaczęła być tworzona 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, która rozpoczęła szlak bojowy u boku Armii Czerwonej, walcząc m.in. w bitwie pod Lenino, uczestnicząc w wyzwalaniu Polski i zdobyciu Berlina.

Pod koniec wojny polskie oddziały brały także udział w działaniach wojennych na terenie Europy zachodniej, uczestnicząc m.in. w operacji desantowej w Normandii w 1944 r. oraz w wyzwalaniu Holandii i Belgii. Polskie jednostki walczyły również na Morzu Śródziemnym oraz w bitwie o Atlantyk. 

Tomasz Klimek (ur. 1961 r. w Kielcach) od ponad 30 lat jest pracownikiem ochrony. Każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji – modelarstwu, którym zajmuje się od 35 lat. Jeszcze kilka lat temu brał czynny udział w zawodach modeli redukcyjnych, zajmując kilkukrotnie medalowe miejsca, niestety z braku czasu musiał ograniczyć swój udział w tego typu imprezach. Obecnie najbardziej interesuje go wszystko co latało, jeździło i pływało z polskimi oznaczeniami od 1918 r. do dzisiaj.

Paweł Gawron (ur. w Warszawie) zajmuje się modelarstwem od ponad 70 lat. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał jeszcze w okresie międzywojennym, uczęszczając do modelarni LOPP (Liga Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej). W jego bogatych zbiorach znajdują się modele samochodów, motocykli, kolejek, samolotów i okrętów. Od 1952 r. mieszka w Kielcach.