Podarunek Narodowego Banku Polskiego

Dwie srebrne monety poświęcone „Pamięci ofiar stanu wojennego” trafiły tuż przed świętami do prezesa Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego Jerzego Stopy oraz do skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego.

W imieniu Dyrekcji kieleckiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego wręczył je Łukasz Pastuszyński. Moneta o nominale 10 zł została wprowadzona do obiegu w dniu 9 grudnia. Na awersie przedstawia ona, na tle rozrywanych krat twarze jednych z najmłodszych ofiar stanu wojennego: 17 – letniego Emila Barchańskiego , 19 – letniego Grzegorza Przemyka i 20 – letniego Antoniego Browarczyka. Rewers zawiera nazwiska 56 osób – ofiar stanu wojennego, którą rozświetla świeca stojąca w oknie. Monetę, w kształcie prostokąta, wyemitowano w ilości 10 tys. sztuk a jej projektantem jest Robert Kotowicz.

Dar NBP dla Muzeum trafi na eksponową od 12 grudnia wystawę „Stan wojenny 1981-83”.