Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wystawy czasowe

Dariusz Turek

Dariusz Turek

Bogdan Winiarski w „sportowych” wspomnieniach podopiecznych

Już 15 marca Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprosi na otwarte spotkanie wszystkich tych, którym dane było spotkać na swej drodze Bogdana Winiarskiego. Zmarły pod koniec ubiegłego roku Honorowy Obywatel Skarżyska, odżyje we wspomnieniach byłych podopiecznych i innych ludzi sportu.

Inicjatorami spotkania są ludzie „świata sportu”, którzy mieli okazję napotkać,  nie tylko na rzutni, czy bieżni ślad, tej szczególnej w dziejach „grodu kolejarzy” osobowości. Będzie to, m.in. okazja do sięgnięcia do kronik i zapisków wspaniałego, sportowca, trenera, działacza i społecznika. O wygranych na lekkoatletycznej rzutni sandałach, zadzierzganych przyjaźniach i wadze miłości do lokalnej społeczności opowiedzą ci, którzy podziwiali najpóźniej urodzonego (1928) Honorowego Skarżyszczanina.

Muzeum im. Orła Białego, nie przypadkiem będzie gospodarzem spotkania, bowiem w roku stulecia nadania Kamiennej praw miejskich, trwa tu wystawa przypominająca wszystkich Honorowych Obywateli Skarżyska-Kamiennej. Poczesne miejsce zajmuje na niej postać Bogdana Winiarskiego.

Początek spotkania zaplanowano na godz. 17 a jego szczegóły podamy już wkrótce.

 

Czytaj dalej...

Z Muzeum „przez stulecie”

Za nami pierwsze tegoroczne przedsięwzięcia związane z udziałem w 31. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Muzeum im. Orła Białego czyni starania, by cały rok 2023, jako jubileuszowy rok Skarżyska-Kamiennej, upływał pod znakiem wielu imprez i eventów, których organizatorem lub znacznym „elementem” będzie ta placówka.

Poniżej prezentujemy wstępny plan tegorocznych eventów z udziałem Muzeum im. Orła Białego (podkreślono imprezy, których jest jedynie współgospodarzem, kursywą imprezy, których data nie jest jeszcze ostatecznie ustalona).

12.02. – 83. rocznica mordu na patriotach polskich w lesie na Borze

14.03. – otwarte spotkanie poświęcone Honorowemu Obywatelowi Skarżyska Bogdanowi Winiarskiemu

14-22.03. – spotkania dla uczniów VIII klas SP oraz szkół średnich poświęcone: Mikołajowi Kopernikowi, Janowi Matejce, Wisławie Szymborskiej

31.03. – inauguracja sezonu turystycznego dla uczniów szkół skarżyskich

Kwiecień – „Miasto moje - a w nim…” – cykl spotkań ze znanymi ludźmi związanymi ze Skarżyskiem ((dwa spotkania)

7-8.05. – „Dni z wojskiem”  (w tym dzień przeznaczony dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych)

12.05. – Noc w Muzeum

28.05. – Dzień Dziecka w Muzeum

07.06. – 60. rocznica odsłonięcia pomnika poświęconego Powstaniu Styczniowemu, w lesie na Rejowie (data „umowna”) – uroczystość z udziałem delegacji skarżyskich szkół

10-11.06. – III Piknik Gastronomiczny, Co jedli Polacy 200 lat temu?

8 lub 15.07. –  plenerowa projekcja nocna filmu „Ucieczka do zwycięstwa” (1981), dramat wojenny

1.08. – 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

15.08. – Dzień Wojska Polskiego

25-27.08. lub 1-3.09. – II Ogólnopolski Zlot Marynarzy

Wrzesień -  „Miasto moje - a w nim…” – cykl spotkań ze znanymi ludźmi związanymi ze Skarżyskiem (dwa spotkania)

Wrzesień - Śladami miejsc historycznych – wycieczki z przewodnikiem

Październik – „Się nosi” – konkurs dla „projektantów mody” – jak ubierali się mieszkańcy Skarżyska w 20 – leciu międzywojennym (konkurs zostanie ogłoszony w maju)

11.11. – 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Listopad – otwarcie wystawy „Nowości w zbiorach”

13.12. – 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Czytaj dalej...

Bór po 83 latach

Na obchody 83. rocznicy egzekucji patriotów polskich związanych z organizacją „Orzeł Biały” zapraszają w niedzielę 12 lutego prezydent Skarżyska – Kamiennej Konrad Krönig, przewodniczący Rady Miasta Leszek Golik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Po pandemicznej przerwie uroczystości przebiegać będą zgodnie z wieloletnią tradycją.

Całość rozpocznie o godz. 11 msza święta w intencji pomordowanych  przez niemieckiego okupanta odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Około godz. 12.15 uczestnicy nabożeństwa przejdą pod mogiłę 360 bohaterów na  Borze, gdzie ok. 12.30 kontynuowane będą rocznicowe uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i modlitwie za ofiary z 1940 r. głos zabierze prezydent Konrad Krönig. Następnie, po krótkich występach artystycznych, delegacje złożą wiązanki pod pomnikiem wieńczącym leśną mogiłę. 

Czytaj dalej...

Zagraliśmy z „orkiestrą milionów serc”

Muzeum im. Orła Białego, jak co roku włączyło się w „orkiestrowe” granie milionów Polaków. Skarżyski koncert finałowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w Miejskim Centrum Kultury.

W tym roku przedsięwzięciu towarzyszyło hasło: „ Żyj zdrowo w zdrowym świecie” a całość dochodu z niedzielnej zbiórki przeznaczona zostanie na walkę z sepsą. W historii WOŚP, po raz pierwszy, pieniądze będą wykorzystane dla wszystkich grup wiekowych.

Jak poinformował ze sceny w MCK szef skarżyskiego sztabu Rafał Kamiński, przez z górą ćwierć wieku w Skarżysku zebrano przeszło 700 tys. zł. Do miejscowego szpitala trafił w tym czasie sprzęt o wartości przekraczającej 2,3 mln zł.

O wynikach skarżyskiej zbiórki w 31. edycji WOŚP dowiemy się zapewne niebawem. Swój wkład w jej rezultat mieć będzie również Muzeum im. Orła Białego. Nasze niedzielne stoisko, z orkiestrową puszką, było bardzo często odwiedzane. Ponadto przeznaczyliśmy na licytację tort z naszym logo, który zresztą pobił rekord licytacji. Sami wylicytowaliśmy inny – pyszny tort z malinami. Wreszcie „Światełko do nieba”, to przede wszystkim wystrzał z muzealnej armaty.

Wszystkim, którzy grali wraz z nami składamy serdeczne podziękowania.

Foto. D. Turek

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/hosting/www/muzeum.skarzysko.pl/www/templates/muzeum_im_orlabialego/html/com_k2/templates/default/user.php on line 131