Z Muzeum „przez stulecie”

Za nami pierwsze tegoroczne przedsięwzięcia związane z udziałem w 31. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Muzeum im. Orła Białego czyni starania, by cały rok 2023, jako jubileuszowy rok Skarżyska-Kamiennej, upływał pod znakiem wielu imprez i eventów, których organizatorem lub znacznym „elementem” będzie ta placówka.

Poniżej prezentujemy wstępny plan tegorocznych eventów z udziałem Muzeum im. Orła Białego (podkreślono imprezy, których jest jedynie współgospodarzem, kursywą imprezy, których data nie jest jeszcze ostatecznie ustalona).

12.02. – 83. rocznica mordu na patriotach polskich w lesie na Borze

14.03. – otwarte spotkanie poświęcone Honorowemu Obywatelowi Skarżyska Bogdanowi Winiarskiemu

14-22.03. – spotkania dla uczniów VIII klas SP oraz szkół średnich poświęcone: Mikołajowi Kopernikowi, Janowi Matejce, Wisławie Szymborskiej

31.03. – inauguracja sezonu turystycznego dla uczniów szkół skarżyskich

Kwiecień – „Miasto moje - a w nim…” – cykl spotkań ze znanymi ludźmi związanymi ze Skarżyskiem ((dwa spotkania)

7-8.05. – „Dni z wojskiem”  (w tym dzień przeznaczony dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych)

12.05. – Noc w Muzeum

28.05. – Dzień Dziecka w Muzeum

07.06. – 60. rocznica odsłonięcia pomnika poświęconego Powstaniu Styczniowemu, w lesie na Rejowie (data „umowna”) – uroczystość z udziałem delegacji skarżyskich szkół

10-11.06. – III Piknik Gastronomiczny, Co jedli Polacy 200 lat temu?

8 lub 15.07. –  plenerowa projekcja nocna filmu „Ucieczka do zwycięstwa” (1981), dramat wojenny

1.08. – 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

15.08. – Dzień Wojska Polskiego

25-27.08. lub 1-3.09. – II Ogólnopolski Zlot Marynarzy