Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci/2022_07_22_Lista_Schindlera oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Oferta wiosna 2023

Podstrony

Podstrony

Wspominali swoją grę u Spielberga

  • Artur Buńko
  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 557

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci/2022_07_22_Lista_Schindlera oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Wspomnienia statystów, którzy w 1993 r. występowali na planie filmu „Lista Schindlera” oraz wykład kieleckiego filmoznawcy Jarosława Skulskiego były głównymi punktami tegorocznego seansu „kina letniego” w Muzeum im. Orła Białego. Rozmowom towarzyszyła projekcja dwóch filmów dokumentalnych autorstwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Jako jedną z najciekawszych przygód z czasów młodości, określała epizod w filmie Stevena Spielberga, większość statystów, którzy zasiedli na muzealnym placu w piątkowy wieczór. Nie mogło być jednak  inaczej, skoro przyszło im wystąpić w nagrodzonym siedmioma Oscarami obrazie.

Sporo refleksji wywołały też dokumentalne obrazy: „Lipowa 4” i „Żeby nie zapomnieć”, wyprodukowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Zebrani zauważyli złożoność postaci głównego bohatera filmu.  Niemiecki przemysłowiec, który ocalił około 1000 Żydów przeszedł długą drogę, od funkcjonariusza Abwehry i członka NSDAP, po pochowanego w Jerozolimie bohatera tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

{gallery}aktualnosci/2022_07_22_Lista_Schindlera{/gallery}

I Światowy Zlot Marynarzy ORP Odważny

  • Piotr Kołodziejski
  • Kategoria: Podstrony
  • Odsłony: 1802

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprasza do udziału w „I Światowym Zlocie Marynarzy pełniących służbę na kutrze torpedowym ORP Odważny oraz pozostałych okrętach projektu 664”.

ORP Odważny to duma i chluba Muzeum w Skarżysku-Kamiennej. Jedyny zachowany na świecie okręt projektu 664 możemy podziwiać na ekspozycji plenerowej. Stanowi on jeden z najcenniejszych eksponatów kolekcji militarnej muzeum. Historia budowy i eksploatacji okrętu jest krótka, ale bardzo intensywna. W służbie Marynarki Wojennej zaledwie 13 lat, ale na koncie nasz ORP Odważny o nr 458 ma „rolę” w filmie „Podróże Pana Kleksa”

W zeszłym roku nawiązaliśmy serdeczny kontakt i bliską współpracę ze Stowarzyszeniem Rezerwistów Marynarki Wojennej. Podjęliśmy plany wspólnej akcji edukacyjnej w szkołach, niestety storpedowanej przez pandemię wirusa covid-19.

Już od pewnego czasu przyświecała nam myśl zorganizowania Zlotu Marynarzy ORP Odważnego. Szukaliśmy formuły, dogodnego momentu i odpowiedniego partnera…I tak po sierpniowym spotkaniu z Marynarzami ze Stowarzyszenia z determinacją postanowiliśmy, że zlot odbędzie się w 2022 roku. To właśnie  w tym roku mija 50 lat od rozpoczęcia budowy ORP Odważnego…

Po dostosowaniu do  planów organizacji I Zlotu Marynarzy kutrów torpedowych projektu 664. Chcemy, aby ten wyjątkowy obiekt muzealny jakim jest ORP Odważny stał się pretekstem do spotkania ludzi, którzy służyli na tych okrętach. Jesteśmy ciekawi spotkania z Państwem i osobistych wspomnień związanych ze służbą na okrętach projektu 664.

Oddajemy Marynarzom hołd za ich służbę , zaangażowanie i poświęcenie. Kłaniamy się polskim konstruktorom i budowniczym, a zwłaszcza pochodzącemu ze Skarżyska-Kamiennej inż. Dionizemu Wiśniewskiemu. To on pracował nad okrętami projektu 664 ( i poprzedzającego go 663D), a także innymi licznymi jednostkami, które przez dziesięciolecia pływały pod biało-czerwoną banderą.

Jednym z wydarzeń realizowanych w ramach Zlotu będzie  POKAZ MODELI OKRĘTÓW WOJENNYCH. Zachęcamy wszystkich modelarzy, którzy chcieliby wystawić swoje modele do kontaktu na maila lub telefonicznie. Można także uzupełnić Kartę Zgłoszeniową i przesłać do nas. 

Zapraszamy wszystkich do udziału w Zlocie. Odpowiednie formularze znajdują się poniżej w linkach i plikach. W razie wątpliwości i pytań prosimy o kontakt (nr tel: 41 253 02 31; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)