Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

„Kopernik” i licealiści w skarżyskim Muzeum

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z Kielc oraz I LO w Skarżysku-Kamiennej uczestniczyli w czwartkowym (16.03) wykładzie poświęconym Mikołajowi Kopernikowi, który w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego przedstawił dr hab. prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Jacek Pielas. Rok 2023 został przez Senat RP ogłoszony rokiem genialnego polskiego astronoma.

Tak jak można było przypuszczać 60 minut z prof. Pielasem dalekie było od „sztywnego” wykładu. Licealiści zapewne dowiedzieli się o kanoniku warmińskim znacznie więcej niż głoszą to szkolne podręczniki. Jakim językiem się posługiwał, skąd brał środki na kształcenie we Włoszech i jakie miał słabości – dowiedzieć się można było z barwnych wywodów kieleckiego historyka. Nie zabrakło też odwołania do ustalonego już w tym stulecie wyglądu samego Kopernika.

Dr hab. prof. Jacek Pielas jest specjalistą od historii nowożytnej Polski. Ma na swym koncie szereg publikacji, m.in. dotyczących szeroko rozumianych obyczajów szlachty i ziemiaństwa z Małopolski w XVII i XVIII wieku.