Zapłonęły znicze pod powstańczym pomnikiem

Rekonstruktorzy” z grupy „Grot”, żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Terytorialnych oraz uczniowie ze skarżyskiej „siódemki” i Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych uczestniczyli w poniedziałkowych (23 stycznia) obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Pod pomnik ufundowany w 100. rocznice insurekcji zaprosili ich muzealnicy z „Orła Białego”, którzy trzy lata temu odnowili pomnik.

Najdłuższe polskie powstania narodowe wspominał pod rejowskim pomnikiem dyrektor Muzeum Grzegorz Bień. Wszyscy wspólnie zaintonowali „Mazurka Dąbrowskiego”. Potem delegacje złożyły znicze. Na czele delegacji świętokrzyskich „terytorialsów” stali ppłk Grzegorz Stęplewski i ppor. Kamil Nieciecki. Pomnik, który w 1963 r. ufundowało lokalne społeczeństwo został, dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum, odnowiony przed trzema laty. Teraz jest miejscem refleksji i pamięci historycznej dla ludzi w każdym wieku.

Poniedziałkowe spotkanie z powstańczą historią zakończyło się wspólnym ogniskiem, na które muzealnicy zaprosili zebranych w ruiny Wielkiego Pieca.

Foto. D. Turek