Ostatnie wejściówki na projekcję „Zomozy”

To już ostatnie chwile, w których można dokonywać rezerwacji na zbliżającą się skarżyską premierę filmu „Zomoza”. 13 grudnia, gospodarz imprezy – Muzeum im. Orła Białego, zaprasza na samą etiudę i spotkanie ze związanymi z jej treścią ludźmi.

Projekcja nawiązującego do rzeczywistości stanu wojennego filmu Konrada Łęckiego odbędzie się  o godz. 17. W sali skarżyskiego Muzeum można będzie gratisowo zobaczyć kręcony w Kielcach i Skarżysku obraz oraz spotkać się z jego producentami i bohaterami tamtych dni.

Jak już zapowiadaliśmy wśród zaproszonych gości znajdzie się pomysłodawca i współproducent „Zomozy” Zbigniew Kowalski. Kielecki historyk jest prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, które od lat organizuje rekonstrukcje dotyczące także staniu wojennego. W tej, której fragment zobaczymy na kadrach „Zomozy” pojawią się też wozy bojowe należące do Muzeum im. Orła Białego.

Gościem projekcji będzie, m.in. jeden z bohaterów tamtych dni - Ryszard Sztando. Reżyser obrazu Konrad Łęcki, który w tym czasie przebywa za granicą, obiecał przyjazd do skarżyskiego Muzeum w innym terminie.

Przypomnijmy, że film jest oparty na historiach młodych mężczyzn powoływanych do wojska, działających jednocześnie w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Jest też przypadek ówczesnego żołnierza, który w trakcie interwencji zostaje zmuszony, aby dołączyć do ZOMO.

Wejściówki na „Zomozę” można zamawiać w Muzeum telefonicznie w godz. 8-15 pod numerem 41 25 20 231 lub osobiście w sekretariacie placówki.

Foto: Wojciech Synowiec