Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

„Zomoza” w Muzeum już 13 grudnia

Już 13 grudnia, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego skarżyskie Muzeum im. Orła  Białego zaprezentuje krótkometrażowy film „Zomoza”. Obraz, którego premiera miała miejsce we wrześniu w Kielcach pokazany zostanie o godz. 17.

W skarżyskiej  premierze filmu nakręconego w Kielcach i w „mieście kolejarzy” weźmie udział jego producent Zbigniew Kowalski oraz osoby będące pierwowzorami filmowych bohaterów.

„Zomoza” to dzieło reżysera Konrada Łęckiego. Na planie filmowym pojawiają się, m.in. BRDM-y z Muzeum im. Orła Białego. Sama fabuła oparta jest na historiach chłopców powoływanych do wojska a będących jednocześnie w Niezależnym Stowarzyszeniu Studentów. Jeden z bohaterów zostaje zmuszony do wstąpienia do ZOMO.

Prace nad filmem trwały blisko dwa lata. Uczestniczyli w nich, m.in.: rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Milicji Obywatelskiej z Warszawy, aktorzy z kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” a rekwizyty i sylwetki rekonstrukcyjne zapewniło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej z Kielc pod kierownictwem Zbigniewa Kowalskiego.

Grudniową projekcje uzupełnią rozmowy z bohaterami tamtych dni i producentami obrazu. Wstęp na seans będzie gratisowy.