Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

„Raduje się serce…”, czyli biało-czerwona rocznica w Muzeum

Pełen radości był w świąteczny piątek plac oraz budynek skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego. W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości bardzo wielu skorzystało z gratisowej propozycji placówki.

Wśród gości niepodległościowego festynu znaleźli się, m.in prezydent miasta Konrad Krönig,

jego zastępca Andrzej Brzeziński i przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk.

Każdy piątkowy gość Muzeum „dekorowany” był narodowym kotylionem a świąteczny bigos smakował w tym dniu szczególnie. Nad wszystkim unosiły się nutki legionowych pieśni, od których, niczym w ich strofach: „radowało się serce i dusza”. Gościem honorowym był Janusz Skórski – niegdysiejszy marynarz z legendarnego niszczyciela „Błyskawica”, który służył na nim w latach 50. ubiegłego stulecia. Przy wejściu na pokład „Odważnego” towarzyszył mu sygnał marynarskich gwizdków. Wspaniale reprezentowane Stowarzyszenie Rezerwistów Marynarki Wojennej oraz Muzeum uhonorowały „wilka morskiego” specjalnym grawertonem, modelem „Błyskawicy” i innymi pamiątkami.

W samo południe zebrani odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” a towarzyszyła mu salwa z muzealnego działa. Przez cztery godziny, na pokład kutra torpedowego „Odważny” wchodzili żądni atrakcji turyści a najmłodsi korzystali z przejażdżek na kucykach.

Ci, którzy nie widzieli jeszcze najnowszej wystawy „Order Orła Białego w dziejach orderów polskich i europejskich” skorzystali z kuratorskiego oprowadzenia, na które dwukrotnie zaprosił Artur Buńko. Była to jedna z ostatnich okazji do podziwiania blisko 150 orderów, bo mająca swój finisaż wystawa czynna będzie jeszcze tylko do końca listopada.

Kolejny event w Muzeum już za miesiąc, bo 13 grudnia placówka zaprosi na projekcję filmu „Zomoza” i spotkanie z jego twórcami i bohaterami.

Foto. D. Turek