Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

„Morskie opowieści” i gratisowy koncert na Zlocie Marynarzy

To będą dwa, z pewnością szalone dni z I Ogólnopolskim Zlotem Marynarzy, który zagości w skarżyskim Muzeum w dniach 17-18 września. Opowieści z czasów „morskiej” służby przeplatać się mają z pięknymi szantami a wieczorny koncert „Skarżysko-Kamienna ludziom  morza” będzie gratisowy dla publiczności.

Stowarzyszenie Rezerwistów Marynarki Wojennej na czele z jego prezesem Romanem Szychowskim nie przypadkiem wybrało skarżyskie Muzeum na miejsce swego inauguracyjnego Zlotu. Decyduje o tym lokalizacja kutra torpedowego ORP „Odważny” oraz fakt stworzenia jego konstrukcji przez miejscowego inżyniera Dionizego Wiśniewskiego.

Delegacja marynarzy gościła w Skarżysku już przed rokiem, kiedy to ustalono pierwsze założenia Ogólnopolskiego Zlotu. Rozpocznie się on w sobotę 17 września o godz. 15. Nim przedstawimy szczegóły dwudniowych spotkań warto już dziś zaanonsować otwarcie wystawy modeli „morskich”, które będzie (o godz. 15) pierwszym akcentem Zlotu. Przez kolejne godziny goście wspominać będą lata służby i „przywitają się” z samym „Odważnym”, o którym opowie Janusz Sidorowicz – niegdyś służący na kutrze.

Sobotni wieczór uświetni koncert „Skarżysko-Kamienna ludziom morza” zaplanowany na godz. 20.30-23.00. Wstęp na tę część Zlotu będzie gratisowy dla wszystkich chętnych a dzięki wsparciu skarżyskiej Miejskiej Komunikacji Samochodowej mieszkańcy Skarżyska będą mogli przybyć za darmo do Muzeum i wrócić w  nocy do centrum.

W pierwszej części koncertu marynarskie szanty grać będzie Zbigniew Biber.  Z kolei od 21.15 na scenie pojawi się zespół „Sufler”. Znakomicie muzycy, grający na co dzień w rożnych formacjach zaprezentują, przede wszystkim utwory z repertuaru „Budki Suflera”.

Warto dodać, że przez cały sobotni wieczór, na muzealnym placu czynne będą stoiska gastronomiczne. Tak więc nikt nie powinien opuścić ul. Słonecznej z pustym żołądkiem.

W drugim dniu Zlotu w centrum uwagi pozostanie niezapomniana droga „Odważnego” do Skarżyska. Całość zostanie uroczyście podsumowana około godz. 14.

Warto dodać, że skarżyskie Muzeum wspierają w organizacji przedsięwzięcia, poprzez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych z Radomia – nadleśnictwa: Kielce, Suchedniów, Zagnańsk i Skarżysko – Kamienna. Transportową pomoc świadczy wspomniany MKS.

Szykuje się więc prawdziwe marynarskie święto, choć daleko od morza. Szczegółowy harmonogram Zlotu zaprezentujemy już wkrótce.