Dzieje orderów polskich i europejskich na wystawie w Muzeum im. Orła Białego

Ponad 100 historycznych orderów z większości krajów świata znajdzie się, już od maja, na wystawie w skarżyskim Muzeum. Poczesne miejsce znajdzie tam Order Orła Białego.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 8 maja. Ordery oraz pojedyncze egzemplarze białej broni i obrazy wypożyczają naszej placówce prywatni faleryści ze stolicy. Obok Orderu Orła Białego – najstarszego i najwyższego odznaczenie państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, poczesne miejsce na wystawie zajmie Order Świętego Stanisława – nadawany w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Księstwie Warszawskim oraz Królestwie Polskim. Nie zabraknie też egzemplarzy Virtuti Militari. Będą medale należące niegdyś do gen. Władysława Andersa i gen. Władysława Sikorskiego.

Z orderów obcego pochodzenia, szczególnie eksponowana będzie francuska Legia Honorowa. Obok medali europejskich zagoszczą, m.in. muzealia z dawnej Persji.

Całości towarzyszyć będzie przeszło 100 – stronicowy katalog wydany przez Muzeum im. Orła Białego. Sama wystawa gościć będzie na Rejowie do końca listopada. Szczegóły ekspozycji zaprezentujemy już wkrótce.

fot. Maciej Szczepańczyk ( CC BY 3.0)