Rok Łukasiewicza – dla uczniów szkół średnich

Już 11 marca Muzeum im. Orła Białego zaprasza na cykl wykładów poświęconych Ignacemu Łukasiewiczowi. Konstruktor pierwszej lampy naftowej i założyciel, pierwszej na ziemiach polskich kopalni ropy naftowej, jest jednym z patronów 2022 roku, ogłoszonych przez Sejm RP.

Udział w skarżyskich obchodach „Roku Łukasiewicza” jest gratisowy a liczba uczestników, z racji możliwości lokalowych, mocno ograniczona. Już dziś wiadomo, że całość rozpocznie wykład profesora nauk humanistycznych Stanisława Wiecha – specjalizującego się w historii społecznej i politycznej Królestwa Polskiego i Rosji w XIX i XX wieku.

„Na zapoczątkowanym przez Łukasiewicza procesie destylacji ropy naftowej bazuje współcześnie wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii. Także dzisiaj jest on patronem przemysłu naftowo-gazowniczego i rafineryjnego w Polsce, a jego dziedzictwo powinno być mocno i stale rozwijane oraz propagowane w Europie i na świecie” – czytamy w sejmowej uchwale dotyczącej ustanowienia patronów roku 2022.

11 marca Muzeum zaprasza do swych obiektów przy ul. Słonecznej od godz. 10. Obok przypomnienia sylwetki Łukasiewicza proponuje zwiedzanie ekspozycji gratis. Szczegóły przedsięwzięcia już wkrótce.

Zainteresowani proszeni są o kontakt z sekretariatem Muzeum pod numerem tel. 41 252 02 31, pod którym można dokonywać rezerwacji miejsc na planowane wydarzenie. Jego szczegóły już wkrótce.