Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Polskie rocznice w Muzeum

Kapryśna aura nie przeszkodziła w godnym uczczeniu 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych oraz 82. napaści Niemiec na Polskę w  skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Radość z zapoczątkowanych cztery dekady temu społecznych przemian mieszała się tym razem z bólem przegranej walki o utrzymanie, dopiero co odzyskanej niepodległości. 

Nastrój z lata 1980 roku, w utworach, m.in. Kaczmarskiego i Gintrowskiego, przypomniał skarżyski bard i publicysta Zbyszek Biber. Nie zabrakło więc, m.in.: „Co się stało z naszą klasą” i legendarnych „Murów”. 

Z kolei istotę obrony przeciwlotniczej oraz sens użycia masek przeciwgazowych, oczami Polaków sprzed ośmiu dekad, przypomnieli rekonstruktorzy z III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat Radom. 

Swoje wiersze, przesiąknięte pamięcią bohaterów wojny przedstawił miejscowy poeta Mirosław Pardela. 

Nostalgiczne utwory z „tamtego” Września oraz nawiązujące do kolejnych lat walki zbrojnej przypomniał skarżyski muzyk Mariusz Kaczmarczyk. W jego wykonaniu zabrzmiały, m.in.” „Deszcz, jesienny deszcz” czy utwór Andrzeja Kurylewicza z serialu „Polskie drogi”. Publiczność fantastycznie wtórowała wykonawcy. 

1 września Muzeum oferowało swe atrakcje za darmo.