Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Muzyka z „Sierpnia” i „tamten” Wrzesień w Muzeum

Muzyka towarzysząca wydarzeniom z sierpnia 1980 r., pokaz obrony w przeciwlotniczej z 1939 r. a wreszcie nostalgiczna ścieżka dźwiękowa nawiązująca do tragedii sprzed 82 lat, złożą się na gratisowy program, który zaproponuje Muzeum im. Orła Białego w środę 1 września.

Punktualnie w południe z muzycznym nawiązaniem do Porozumień Sierpniowych wystąpi znany skarżyski bard i publicysta Zbyszek Biber. Garść utworów, które zaprezentuje związana będzie z czasem wielkich przemian w naszym kraju, protestów w 1980 r. a wreszcie Porozumień Sierpniowych.

W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej swoją wiedzą o ówczesnej obronie przeciwlotniczej podzielą się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat Radom. Zaprezentują oni, m.in. budowę i funkcjonowanie ręcznego karabinu maszynowego Wz. 28 Browning. Będzie też okazja do bezpiecznej nauki strzelania z tejże broni przez publiczność. Wszystko z zastosowaniem gazu propan i repliki Browninga.

Wreszcie muzykę, w tym filmową, nawiązującą do wydarzeń z Wojny Obronnej 1939 r. zaprezentuje skarżyski muzyk Mariusz Kaczmarczyk.

Całość zaplanowano na około półtorej godziny, jako program gratis. Niezależnie od tego, przez cały dzień 1 września, każdy turysta indywidualny, będzie mógł odwiedzić skarżyskie Muzeum bezpłatnie o ile przywdzieje biało-czerwone barwy. Wystarczy choćby narodowy szalik.