Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Miniatury broni pancernej, karabiny z I wojny światowej oraz radomskie maski w Muzeum

Już dziś można zaprosić na wiele atrakcji, które Muzeum im. Orła Białego przygotowuje na Dzień Wojska Polskiego. W „podwójnie” świąteczną niedzielę 15 sierpnia na muzealnym placu pojawią się militaria z pierwszych czterech dekad ubiegłego wieku i zdalnie sterowane miniatury broni pancernej.

Choć do wojskowego święta mamy jeszcze miesiąc czasu, już dziś wiadomo, że przy ul. Słonecznej pojawią się rekonstruktorzy z Grupy Historycznej Policji Państwowej z Radomia. Tym razem zaprezentują oni kolekcję karabinów używanych przez polskie formacje wojskowe w latach 1914-18 oraz przez Wojsko Polskie w okresie 1918-20. Pojawią się, m.in. takie karabiny jak: Arisaka, Carcano, Lebel. Nie zabraknie też karabinów i karabinków Mannlicher, czy sławnego Mosina. Całość opowiedziana będzie w kontekście „opowieści o karabinie”, wiernym druhu żołnierza.

Radomska grupa zaprezentuje też wystawę masek przeciwgazowych produkowanych przez Wojskową Wytwórnię Sprzętu Przeciwgazowego Radom w latach 1928-39. Nie zabraknie plansz edukacyjnych oraz nieco tajemniczego urządzenia o nazwie „hydropult” – nowego nabytku rekonstruktorów.

Swoich miłośników powinna też mieć prezentacja miniatur zdalnie sterowanych czołgów. Pokaże ją stowarzyszenie z Ciechanowa, które jest częścią ogólnopolskiej grupy rctank.pl skupiającej miłośników miniaturowej broni pancernej.

W najbliższym czasie znany będzie cały harmonogram obchodów Dnia Wojska Polskiego w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego.