Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Historyczna debata o „Zygmuncie” z nagrodami

Na 90 minut przewidywana jest długość „skarżyskiej” debaty z okazji 500. rocznicy zawieszenia Dzwonu Zygmunta. Tak jak pierwsze tony „jubilata” przed pięcioma wiekami odbędzie się ona 13 lipca, tyle że tym razem na placu Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Początek i koniec debaty oznajmią odtworzone dźwięki dzwonu, który zwykł wieścić najważniejsze wydarzenia w kraju oraz święta religijne. Uczestniczyć w niej będą prof. zw. dr hab. Wojciech Iwańczak, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora oraz dr Jerzy Piątkowski. Historycy odniosą się zarówno do zdarzeń, którym towarzyszył „Zygmunt”, jak i do jego średniowiecznych „patronów”. Nie zabraknie też ciekawostek i legend związanych z krakowskim jubilatem.

Choć rocznicową debatę w skarżyskim Muzeum trudno porównywać do krakowskich obchodów poświęconych bohaterowi z wieży Katedry Wawelskiej, to jednak powinno być ciekawie. Całość rozpocznie się na placu przy ul. Słonecznej 90 w samo południe (w razie deszczu w budynku Muzeum). Debacie towarzyszyć będą konkursy dla jej słuchaczy, zarówno tych zgromadzonych na placu, jak i obserwujących ją na muzealnym FB.

 Wstęp na debatę jest bezpłatny.