Skarżyscy uczniowie oddali cześć powstańcom

Delegacje i poczty sztandarowe z wszystkich skarżyskich szkół podstawowych wzięły udział w piątkowych obchodach 58. rocznicy odsłonięcia pomnika Powstańców Styczniowych na skarżyskim Rejowie. Na zaproszenie Muzeum im. Orła Białego, które jesienią odnowiło pomnik, przybyli też rekonstruktorzy z grupy „GROT”

Tuż po godz. 9 młodzież z zastępcą prezydenta miasta Krzysztofem Myszką na czele ruszyła spod budynku Muzeum pod pomnik. Na miejscu zebrani odśpiewali hymn państwowy i złożyli znicze.

Znaczenie wydarzeń z 1863 r. oraz sens ich upamiętniania przypomnieli prezydent Myszka i dyrektor Muzeum Grzegorz Bień. Potem wszyscy, ze śpiewem na ustach przemaszerowali pod wielki piec, w którego ruinach zasiedli przy ognisku.

Jak zapowiadają muzealnicy, w związku z wielki zainteresowaniem patriotycznym przedsięwzięciem wejdzie ono na stałe do miejscowego kalendarza.

Załoga Muzeum składa tą drogą serdeczne podziękowania młodzieży i jej wychowawcom za liczny i patriotyczny udział w spotkaniu.

Foto. D. Turek