Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

O Oscarach w skarżyskim Muzeum Orła Białego

Godzinna debata poświęcona polskiemu „wkładowi” w popularne „Oscary” w kategorii filmów nieanglojęzycznych wzbudziła spore zainteresowanie internautów korzystających z FB organizatora – Muzeum im. Orła Białego. Choć tegoroczna gala zapowiadana jest dopiero na ostatnią dekadę kwietnia to warto było przypomnieć nominowane w minionych dziesięcioleciach polskie film historyczne - dzieła Wajdy, Antczaka, Kawalerowicza i Hoffmana.

Punktem wyjścia była nagrodzona przed sześcioma laty „Ida” Pawła Pawlikowskiego, a uczestnicy debaty: filmoznawca Jarosław Skulski (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach) oraz Małgorzata Girgiel (skarżyska polonistka i edukatorka) nawiązali też do znaczenia wybitnej rodzimej prozy w umownej drodze nominowanych dzieł polskich reżyserów. Nie zabrakło też odniesień do filmowych uwarunkowań z „epoki” PRL  i tego na ile polska X Muza mogła się wówczas rozwijać.

Dodatkową atrakcją dla internautów były konkursy z nagrodami nawiązującymi do tematyki debaty. Ich zwycięzcami okazali się: Anna Równy, Radosław Sasal i Anna Kwiatkowska.