Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

„Ballada o Janku Wiśniewskim” nagrodzona

Skarżyska formacja muzyczna „Parsleys” składająca się z miejscowych  licealistów została laureatem rozpisanego przez Muzeum im. Orła Białego konkursu na nową wersję „Ballady o Janku Wiśniewskim”. Kwintet młodych muzyków zostanie nagrodzony 17 grudnia, czyli w 50. rocznicę tragicznej śmierci bohatera utworu, którego pierwowzorem był 18 – latek Zbigniew Godlewski.

Jury Konkursu, zgodnie z jego regulaminem brało pod uwagę zarówno samą aranżację ballady, jak i teledysk z utworem. W skład nagrodzonego zespołu wchodzą: Michał Wiśniewski (gitara prowadząca), Natalia Gralińska (wokal, gitara), Patryk Paź (gitara basowa), Jakub Petrykowski (perkusja), Wiktor Winiarski (klawisze).

Warto przypomnieć, że Ballada  była wykorzystywana, m.in. w takich obrazach filmowych jak: „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Psy” i „Człowiek z żelaza”. Nawiązuje do autentycznych wydarzeń z 17 grudnia 1970 r., podczas których, z rąk komunistycznej władzy śmierć poniosło 18 uczestników ówczesnych protestów, w  tym Zbyszek Godlewski. Za autora słów ballady uważa się Krzysztofa Dowgiałło, zaś muzykę napisali Mieczysław Cholewa i Andrzej Korzyński.

Utwór w wykonaniu „Parsleys” będzie motywem przewodnim najbliższego wernisażu w Muzeum im. Orła Białego planowanego na styczeń 2021. Tematem tegoż ma być protest robotniczy na Wybrzeżu sprzed 50 lat, na podstawie materiałów IPN.

Niebawem fotograficzna i filmowa relacja z wręczenia nagrody.

Foto. Dariusz Turek