Color II Color I

Aktualności

Kopia orła na pomniku - prace renowacyjne

Mamy przyjemność przekazać dobre informacje o zaawansowaniu prac renowacyjnych przy pomniku pamięci Powstania Styczniowego w Skarżysku-Kamiennej (Rejowie). W dniu 10 października na pomnik powrócił po wielu latach nieobecności orzeł ! Jest to kopia wykonana z LAMINATU żywicznego imitującego brąz. Bardzo trwały, ale także…lekki. Do złudzenia przypomina swój pierwowzór z 1963 roku. W odróżnieniu od orła z brązu, nasza kopia wykonana została z materiału, który jest BEZWARTOŚCIOWY dla ZŁODZIEI. Mamy nadzieje, że w ten sposób zachowując wierną replikę, pozwoli to uchronić przed zakusami złych ludzi, którzy już kilkakrotnie niszczyli i rabowali orła z pomnika.

Prace nad wykonaniem kopii nie były proste. Wykonawca– Jarosław Kołodziejski to artysta rzeźbiarz i renowator, który ma w dorobku wiele podobnych prac dla zleceniodawców krajowych i zagranicznych. Dokumentacja fotograficzna przedstawiona poniżej prezentuje poszczególne etapy prac nad kopią, począwszy od transportu oryginału, wykonania formy poszczególnych elementów, scalenia. Konieczne stało się retuszowanie  nierówności (powstałych na skutek ubytków materiału w oryginale m. in. ze względu na zniszczenia przez złodziei, a także nierówności i naddatków na skutek naprawy tj. zespolenia elementów w całość). Materiał, z którego wykonano orła musiał być trwały i barwiony na kolor brązu – aby do złudzenia przypominał oryginał. Prace wykończeniowe polegały na polerowaniu, pokryciu obiektu specjalną warstwą preparatu, a także „spatynowaniu”. Ostatnim etapem był transport do lasu rejowskiego i montaż kopii orła na postumencie.

Bardzo cieszymy się z efektu prac. Kopia robi mocne, pozytywne wrażenie, a spacerowicze przyglądają się z zaciekawieniem. Mamy nadzieję, że orzeł na trwałe „zwiąże się” z pomnikiem i już nikt nie będzie próbował tego zmieniać. Mając w pamięci dewastacje oraz kradzież orła zabezpieczyliśmy go pozbawiając wartości materialnej. Przypomnijmy: materiał to nie brąz, ani żaden metal. To trochę żywicy, włókna szklanego i chemicznych substancji. Informacja o tym znajdzie się z pewnością na pomniku. Przypominamy, ze teren jest również objęty monitoringiem.

Nie zwalnia nas to jednak o dbałość i opiekę nad pomnikiem w przyszłości. Wierzymy, że razem wykazując więcej troski i opieki o pomnik możemy utrzymać go przez kolejne dekady w dobrym stanie. Tak aby służył kolejnym pokoleniom do utrwalenia pamięci o czynach, poświęceniu i cierpieniu ludzi w 1863 roku.

Trwają również końcowe prace przy samym pomniku i otoczeniu, które realizuje firma KATANGA. Wkrótce podamy kolejne informacje na ten temat. Pojawią się także szczegóły dotyczące uroczystego odsłonięcia odnowionego pomnika, o ile pozwolą na to warunki epidemiologiczne.

Renowacja pomnika upamiętniającego Powstanie Styczniowe w Rejowie jest realizowana przez Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienie w kraju”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”