Color II Color I

Aktualności

Jazda polska i hetman Żółkiewski w skarżyskim Muzeum

Rozmowa z dr hab. prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Jackiem Pielasem oraz prezentacja uzbrojenia towarzysza pancernego i jego wierzchowca to główne akcenty roku hetmana Stanisława Żółkiewskiego w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Całość dostępna będzie gratis za pośrednictwem strony internetowej naszej placówki.

16 października gościem Muzeum będzie dr hab. prof. UJK Jacek Pielas, który specjalizuje się w XVII wieku. Postać hetmana Stanisława Żółkiewskiego ma być swego rodzaju kanwą  dyskusji o sukcesach jazdy polskiej na polach bitewnych tegoż stulecia.

Hetman Żółkiewski, którego 400. rocznicę bohaterskiej śmierci po bitwie pod Cecorą obchodziliśmy 7 października ogłoszony został przez Sejm RP patronem roku. Większości kojarzy się z „epoką Dymitriad”, zwycięstwem nad wojskami rosyjsko-szwedzkimi pod Kłuszynem i zajęciem Moskwy (1610).

Internauci będą mogli śledzić bezpośrednio przebieg debaty z udziałem kieleckiego historyka  a po niej odbędzie się prezentacja uzbrojenia towarzysza pancernego oraz jego konia na rozległym terenie skarżyskiej placówki. Zainteresowani będą ją mogli obserwować jeśli udadzą się z wycieczką na Rejów, albo wkrótce, z opracowanego przez muzealników programu filmowego.

Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentujemy niebawem.