Color II Color I

Aktualności

Numizmaty z muzeum w skarżyskich szkołach

Od 28 września do 10 listopada numizmaty, które Muzeum im. Orła Białego otrzymało z Narodowego Banku Polskiego trafią na kilka dni do skarżyskich szkół. Patronat nad ich prezentacją objął Prezydent Miasta Konrad Krönig.

W ośmiu prowadzonych przez gminę szkołach, banknot i trzy pamiątkowe dziesięciozłotówki prezentowane będą w specjalnych ekspozytorach zapewnionych przez Muzeum. Logistykę przedsięwzięcia opracował Referat Edukacji Urzędu Miasta.

Poniżej krótki opis eksponowanych numizmatów.

Banknot kolekcjonerski „Bitwa Warszawska 1920” o nominale 20 zł. Został on wyemitowany 11 sierpnia tego roku. Jedna z jego stron przedstawia wizerunek Józefa Piłsudskiego według obrazu Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Druga to fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Toruniu. Banknot jest wykonany w układzie pionowym.

Pierwszą z trzech monet jest dziesięciozłotówka wyemitowana z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Numizmat przedstawia bazylikę w rodzinnych Wadowicach, w której późniejszy papież przyjął chrzest oraz nawiązanie do wydarzeń z roku 1920 – roku narodzin Ojca Świętego.

Kolejna 10 – złotówka upamiętnia 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Awers przedstawia napis: „Człowiek rodzi się i żyje wolnym” a rewers, na tle mapy Polski treść: „40. Solidarność”.

Wreszcie trzecia z monet o nominale 10 zł upamiętnia 75. rocznicę powstania konspiracyjnej organizacji Wolność i Niezawisłość, powołanej do życia we wrześniu 1945 r. Widzimy na niej orła zrywającego pęta oraz znak Polski Walczącej w narodowych barwach.

Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie uczniom ważnych dat i wydarzeń z przeszłości naszego kraju oraz ich wagi dla dzisiejszych losów naszego społeczeństwa.