Color II Color I

Aktualności

Pomnik Powstania Styczniowego już wkrótce jak nowy!

  1. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości uczczona zostanie, m.in. przy odnowionym pomniku pamięci Powstania Styczniowego w skarżyskim Rejowie. Muzeum im. Orła Białego, które uzyskało na ten cel pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło prace renowacyjne, których efekty zobaczymy już wkrótce.

Przypomnijmy, że pomnik postawiono w 100. rocznicę wybuchu powstania 1863 roku. Niedaleko tego miejsca drugiego lutego 1863 roku Powstańcy pod wodzą Dionizego Czachowskiego z korpusu gen. Mariana Langiewicza odnieśli zwycięstwo nad oddziałami rosyjskimi . Lokalna tradycja zaś, wiąże to miejsce z represjami na lokalnej ludności za udział w powstaniu. 15 lipca Muzeum im. Orła Białego podpisało stosowną umowę z MKiDN, zabezpieczając również wkład własny na wykonanie zadania. Aktualnie trwają prace przy demontażu metalowych elementów i piaskowaniu pomnika. Na jego cokół wróci orzeł wykonany z materiału, który nie będzie stanowił pokusy dla zbieraczy złomu, czy zwykłych złodziei.

Muzeum czyni starania, by przedstawienie odnowionego pomnika było jednym  z elementów obchodów niepodległościowych w listopadzie tego roku.

 

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"