Color II Color I

Aktualności

100 lat później: bitwa warszawska na wystawie w Muzeum im. Orła Białego

W samo sobotnie południe – 15 sierpnia otwarto  wystawę poświęconą 100 – leciu bitwy warszawskiej. Do Muzeum im. Orła Białego trafiło 36 banerów, poświęconych jednej z najważniejszych batalii XX wieku.

„I Warszawa nie zawiodła” – to tytuł wystawy opowiadającej o decydującej bitwie wojny polsko-bolszewickiej, która w sierpniu 1920 roku rozegrała się na przedpolach naszej stolicy. Tytuł nawiązuje do wypowiedzi marszałka Józefa Piłsudskiego, który rok później, na łamach prasy, euforycznie ocenił postawę mieszkańców stolicy w zmaganiach z Armią Czerwoną.

Właścicielem wystawy jest warszawskie Archiwum Państwowego a materiały do niej udostępniły, m.in.: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowe Centrum Kultury, Centralne Archiwum Państwowe i Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Z przyjemnością trzeba podkreślić, że wystawa, od pierwszych chwil po otwarciu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do jej oglądania zachęcał podczas świątecznego wernisażu zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka.

Całość została opracowana w języku polskim i angielskim. Wystawa gościć będzie w skarżyskim muzeum do końca tego roku.