„Jak to na wojence ładnie…”, w blasku klingi, na wrześniowe wspomnienie w Muzeum

Pokazy walki na białą broń, przy dźwiękach muzyki wojskowej z okresu 20 – lecia międzywojennego i samej Wojny Obronnej 1939 były największą atrakcją związaną z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. Przez cały dzień obowiązywała promocyjna cena wstępu – 5 zł.
„Szermierka, jako sport w okresie II Rzeczypospolitej”, to myśl przewodnia, która przyświecała rekonstruktorom z Grupy Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Rekonstruktorzy wystąpili, m.in. w replikach strojów szermierczych z „tamtych lat”. Prezentowano pojedynki na szablę sportową i klasyczny floret. Duże zainteresowanie wzbudził też pokaz szermierki na bagnety. Podziwiano mini wystawę starej broni szermierczej. Szermierzom bili brawo prezydent miasta Konrad Krönig i wiceprzewodniczący Rady Miasta Bogusław Ciok.
Całości towarzyszyła muzyka „z epoki” w wykonaniu Mariusza Kaczmarczyka. Jak zwykle nie brakło chętnych na przejażdżki BTR-em, konne galopy i gorący poczęstunek.
Warto przypomnieć, że tak 1 września, jak i przez kolejne trzy miesiące w Muzeum im. Orła Białego czynna będzie wystawa czasowa poświęcona 4. Pułkowi Piechoty Legionów.

Foto. Dariusz Turek