Bigos, husarskie szarże i „ach kieleckie”, czyli… jubileuszowy piknik Muzeum im. Orła Białego

Setki wspaniałych gości, porywające pokazy grup rekonstrukcyjnych, szanty i „cudne kieleckie” w blasku zachodzącego słońca – to tylko niektóre atrakcje sobotniego V Festynu Historycznego Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. Ci którym zabrakło sił, by podziwiać to wszystko raczyli się jubileuszowym bigosem, przygotowanym specjalnie na 50 – lecie placówki z Rejowa.

W siedmiogodzinnych pokazach na terenie muzeum uczestniczyło siedem grup. Nie zabrakło więc chwil z Wikingami, słowiańskimi obyczajami, powstańcami z 1863 r., wiarusami z I wojny światowej i obrońcami polskich granic  z 1939 r. Nad całością czuwała przedwojenna policja a swoją szarżą, niczym pod Chocimiem,  porywała polska husaria.

Ci, którzy zjawili się w sobotę na terenie Muzeum mogli, m.in. samodzielnie wybić okolicznościową monetę, muzealnym stemplem, czy wykonać rocznicowy button. Poszczególne części zabawy oddzielały wystrzały armatnie, które również zainaugurowały i zamknęły całą zabawę.

Spore zainteresowanie wzbudziły też stoiska służb mundurowych i placówek miejskich Skarżyska-Kamiennej.

Miłośnicy dobrej zabawy mogli zanucić stare przeboje wraz z świętokrzyskim bardem Markiem Fijałkowskim. Wreszcie można było poczuć się niczym nad morzem, a to a sprawą szantów „Old Marinners”.

Honorowy patronat nad piknikiem sprawował prezydent miasta Konrad Krönig a hasło do rozpoczęcia zabawy dał jego zastępca prezydent Krzysztof Myszka.

Piknik był jednym z elementów tegorocznych obchodów 50 – lecia Muzeum im. Orła Białego.

Dyrekcja i Pracownicy Muzeum składają tą drogą serdeczne podziękowania wszystkim  tym instytucjom i osobom prywatnym, które uświetniły jubileuszowy piknik. Serdeczne dzięki składamy również wspaniałej publiczności.

Foto. Dariusz Turek