Color II Color I

Aktualności

Wakacyjna oferta muzeum

 

W wakacyjnym „pakiecie” Muzeum:

Jubileuszowy piknik, „Akademia młodego rekruta” i darmowe zwiedzanie dla najmłodszych

Jubileuszowy piknik historyczny, cotygodniowe zajęcia dla dzieci oraz darmowe wejścia dla najmłodszych będą bodaj największymi atrakcjami zbliżających się wakacji w Muzeum im. Orła Białego. Nie zabraknie też spotkania upamiętniającego wjazd pierwszego w niepodległej Polsce „skarżyskiego” parowozu oraz obchodów święta Wojska Polskiego.

Już od 26 czerwca w Muzeum odbywać się będzie cotygodniowy projekt „Lato z Orłem”. Zajęcia w nim przewidziane toczyć się będą w dwóch modułach:

- „Akademia młodego rekruta”, począwszy od 26 czerwca, w każdy wtorek lipca (2,9,16,23,30 lipca) od godz. 10.00 z wyjątkiem 30 lipca – godz. 17 (po półtorej godziny)

- „Akademia młodego muzealnika”, j.w.; w sierpniowe wtorki (6,13,20,27 sierpnia). Zajęcia od godz. 10 z wyjątkiem „finałowych” 27 sierpnia – godz. 17.

Na wszystkie zajęcia prowadzone są zapisy pod tel. 41 252 02 31 lub 605 485 130 (tam też szczegóły przedsięwzięcia).

1 lipca Muzeum zaprasza na skwer przed skarżyskim dworcem PKP. Punktualnie o godz. 17.30 rozpocznie się tam spotkanie z kolejarzami, którzy na podstawie relacji najbliższych lub własnych doświadczeń wspominać będą czasy parowozów. Data spotkania nie jest rzecz jasna przypadkowa, bo 100 lat wcześniej na skarżyski dworzec wjechał parowóz „Jadwiga” – pierwszy w niepodległej Polsce. Ostatni parowóz, który opuścił naszą stację w 1988 r. wspominać będzie jego maszynista Adolf Walkowiak.

Największą atrakcją wakacji 2019 powinien być zaplanowany na 20 lipca – 5. Piknik Historyczny Muzeum. Zabawę zaplanowano na godz. 11-22. Piknik jest elementem obchodów 50 – lecia Muzeum. W programie pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz wieczorny koncert. Obok innych niespodzianek również „jubileuszowy” bigos dla wszystkich zwiedzających oraz prezenty dla pierwszych 100 gości do ukończonego 10. roku życia.

Począwszy od 1 lipca, w ramach każdego wstępu do Muzeum od poniedziałku do piątku, w godz. 10-16 będzie też możliwość zwiedzania ruin Wielkiego Pieca.

 W dzień Wojska Polskiego (15 sierpnia) w Muzeum nie zabraknie konkursów i zabaw dla dzieci w wieku szkolnym (szczegóły wkrótce na plakatach) .

Z wystaw czasowych w czasie wakacji Muzeum proponuje:

- do połowy sierpnia „II wojna światowa na Kielecczyźnie”

- od 20 sierpnia „Z dziejów IV Pułku Piechoty Legionów”

Warto dodać, że przez cały lipiec obowiązywać będzie bezpłatny wstęp na ekspozycję plenerową dla indywidualnych zwiedzających w wieku do 10 lat, w godz. 18-20.

W wakacje Muzeum będzie czynne w godz. 8.00-20.00.