Color II Color I

Aktualności

Spacer po Rejowie – Szlakiem Wydarzeń 1863 roku

 

ZAPROSZENIE NA

Spacer po Rejowie – Szlakiem Wydarzeń 1863 roku

 

Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej zaprasza wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w spacerze historycznym po Rejowie– Szlakiem wydarzeń z 1863 roku. Spacer odbędzie się w najbliższą sobotę 2 lutego 2019 roku – dokładnie 156 lat od dramatycznych wydarzeń jakie się rozegrały w okolicy dzisiejszego Muzeum.

Na wszystkich zainteresowanych czekamy przed wejściem do budynku wystaw Muzeum im. „Orła Białego” przy ul. Słonecznej 90. Zaczynamy 2 lutego o godz. 12.00 Spacer obejmuje szlak wydarzeń sprzed 156 lat, o których wiemy na podstawie relacji świadków i innych źródeł historycznych. Obejmować będzie dawny Dom Zawiadowcy Huty Rejów, spacer w kierunku Suchedniowa u stóp Baranowskiej Góry, pod pomnik pamięci Powstańców. Tam złożymy hołd poległym w Powstaniu i wszystkim ofiarom okresu Powstania. Ostatnim przystankiem będą ruiny zabytkowej Huty Rejów, niemego świadka tamtych wydarzeń. Tam przy ognisku zjemy ciepłą strawę przygotowaną przez Restaurację „Myśliwska”. Przy gawędzie i rozmowie o czasach niewoli poznamy uzbrojenie i taktykę powstańców – zaprezentowane przez członków Stowarzyszenia GROT. Na wszystkich będzie czekała gorąca herbata.

W czasie spaceru towarzyszyć nam będą członkowie Stowarzyszenia Historycznego GROT – Oddział Powstańczy. W strojach powstańców zaciągną honorową wartę przy pomniku powstańców. Następnie przy ognisku i grochówce opowiedzą o broni i taktyce powstańców. Dla każdego uczestnika Organizator przewidział pamiątkowy znaczek. Przewidywany czas spaceru wraz z ogniskiem i gawędą to ok. 2 godziny.

Udział w spacerze jest BEZPŁATNY, jednak preferowane są zapisy ( osobiste lub telefoniczne) – ze względów organizacyjnych.

Informacje i zapisy w mailu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel: 041 252 02 31 lub 605 485 130

Organizator: Muzeum im. Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej

Patronat Medialny: Portal Proskarżysko www.proskarzysko.pl

Partner wydarzenia:

 

Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne GROT- Oddział Powstańczy 1863, www.grot1863.pl

Restauracja Myśliwska , www.rejow.pl