Color II Color I

Aktualności

" Prawda czasu i prawda ekranu"

 

Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej zaprasza na  wernisaż wystawy czasowej pn. „Polska Armia Stalina” poświęconej historii wojska formowanego pod wodzą gen. Zygmunta Berlinga w ZSRR. Wystawa, wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie została przygotowana przez pana Michała Durakiewicza.

Po wernisażu wystawy i małym poczęstunku dla gości, zapraszamy na plac Muzeum, który przez dwa letnie  wieczory tj. 24 i 25 sierpnia  zamienimy w kino plenerowe. Na białym ekranie w otoczeniu zabytkowego sprzętu wojskowego zobaczymy serię krótkich filmów o żołnierzach I i II Armii Wojska Polskiego .

Wydarzenie jest częścią projektu „Prawda czasu i prawda ekranu” realizowanego przez Muzeum im. Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2018”. Zachęcamy do nowego spojrzenia na pamięć o żołnierzach, którzy „ nie załapali się do Andersa” i są traktowani jako „janczarzy” Stalina. Okazją do pochylenia się nad pamięcią o „berlingowcach”  jest przypadająca w tym roku 75 rocznica bitwy pod Lenino.