Color II Color I

Aktualności

Piknik Herbowy i Kolejowy

Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej oraz PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej zapraszają

na Piknik  HERBOWY  „Stąd nasz znak. 50 lat herbu miasta”  (Park przy wielkim piecu- Muzeum im. „Orła Białego”) Sobota 4 sierpnia, g. 10- 16.

tego samego dnia organizatorzy zapraszają na także  Piknik z KOLEJĄ  (Dworzec PKP w Skarżysku-Kamiennej) Sobota 4 sierpnia, g. 10-16.

 

 

Piknik  HERBOWY

(Park przy wielkim piecu- Muzeum im. „Orła Białego”)

Sobota 4 sierpnia, g. 10-16

 

Przygotowaliśmy dla Państwa:

- Warsztaty z ceramiki (lepienie i wypalanie w piecu garncarskim) dla dzieci, rodzin i wszystkich chętnych

- „Pracownia Wyobraźni” . Przyjdź do Parku, usiądź na trawie, wsłuchaj się w szum wody, popatrz na 180 letnie ruiny wielkiego pieca. Zamknij oczy i zobacz Hutę przyszłości !Jak widzisz zakład wielkopiecowy w przyszłości? Jak ożywić to miejsce? Coś odbudować czy dobudować? Jak chronić to miejsce? Co można tu robić? Wszystkie pomysły i zdania są ważne. Będzie można je zapisać i powiesić na „Sznurze Pomysłów”

- Mój znak. Mój herb. Projektujemy swój herb -warsztaty dla najmłodszych

- 50 lat z herbem miasta Skarżyska-Kamiennej.  Źródła, idea, konkurs, teraźniejszość.

- Historia rejowskiego koła…czyli jak to z tym hutnictwem u nas było –  gawęda historyczna przy kawie, herbacie i ciastku w 180- lecie budowy zakładu wielkopiecowego.

- Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej „Miasto i Ludzie” poświęconej historii i mieszkańcom miasta Skarżyska-Kamiennej dostępnej w piwnicach budynku wystaw naszego Muzeum.

- Strefa wypoczynku w parku przy ruinach wielkiego pieca „z Leopoldem w tle”. Możesz u nas po prostu odpocząć  w Parku w otoczeniu drzew, rzeki i 180 letnich ruin wielkiego pieca. Przygotowaliśmy dla Ciebie leżaki, koce, mobilną bibliotekę muzealną oraz lemoniadę….i jeszcze łyk poezji Leopolda Staffa.

- Stacja gry miejskiej : „Spacer Szlakiem symboli herbowych.” W 50- tą rocznicę ustanowienia herbu miasta Skarżyska- Kamiennej”. Możliwość pobrania „Herb Karty SK” i uzyskania odcisku pieczętnego.

 

Piknik z KOLEJĄ

 (Dworzec PKP w Skarżysku-Kamiennej)

Sobota 4 sierpnia, g. 10-16

 

Przygotowaliśmy dla Państwa:

 

- Izba Pamięci Kolei - otwarta dla wszystkich odwiedzających, którzy chcą bliżej poznać historię „Miasta Kolejarzy” nad Kamienną. Czeka nas podróż w fascynujący świat kolei żelaznej , w wiek węgla i pary. Zabytkowe eksponaty, stare przedmioty i pamiątki można obejrzeć w budynku Dworca PKP.

- Stoi na stacji lokomotywa… - Widziałeś wielki parowóz obok Dworca PKP? Pewnie tak. A czy byłeś w środku? Chcesz mieć zdjęcie jako maszynista? Znasz historię PT47-13? Chcesz dowiedzieć się więcej? W sobotę 4 sierpnia

- „Szlaban na ryzyko” –zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu linii kolejowych, a zwłaszcza przejazdów. Akcja edukacyjno- informacyjna w ramach programu „Bezpieczny przejazd”.

- Pokazy służb kolejowych na Dworcu PKP ( m. In. Pojazd ratowniczy SPRT, pokazy SOK i inne)

- Niespodzianki i upominki dla najmłodszych – przygotowane przez PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej.

- Stacja gry miejskiej : „Spacer Szlakiem symboli herbowych.” W 50- tą rocznicę ustanowienia herbu miasta Skarżyska- Kamiennej”. Możliwość pobrania „Herb Karty SK” oraz uzyskania odcisku pieczętnego.

 

 

Ponadto Muzeum im „Orła Białego” w Skarżysku- Kamiennej zaprasza na Grę miejską „Spacer szlakiem symboli herbowych”.

W 50- tą rocznicę ustanowienia herbu miasta Skarżyska- Kamienna.

 

Zasady gry:

Otwieramy dla Was miejsca, gdzie możecie poznać źródła historii i tradycji naszego miasta symbolizowane w figurach herbowych. Po pobraniu karty do gry miejskiej(spaceru)  zwanej dalej „Herb Kartą SK” udajemy się w jedno z wymienionych niżej miejsc, gdzie możemy poznać jednego z symboli herbowych. Na uczestnika czekają 3 STACJE GRY:

  1. Muzeum im. „Orła Białego”, ul. Słoneczna 9 (Park przy wielkim piecu)
  2. Dworzec PKP w Skarżysku –Kamiennej, Aleja Niepodległości 90
  3. Hala dawnej Państwowej Fabryki Amunicji MCMXXV (obecnie MESKO), przy ul. Ignacego Mościckiego

 

W Muzeum im. „Orła Białego” oraz na Dworcu PKP chętni mogą pobrać jedną „Herb Kartę SK”. W każdym z odwiedzanych miejsc uczestnicy gry wbijają pieczątkę na swojej karcie ( oprócz Hali PFA przy ul. Mościckiego. Tam trzeba odnaleźć tabliczkę, przeczytać instrukcję i zastosować się do niej). Po skompletowaniu trzech pieczęci, uczestnik gry otrzymuje atrakcyjny zestaw upominkowy od Organizatora (do odebrania w Muzeum im. Orła Białego” w Skarżysku- Kamiennej)

Gra odbywa się w ramach wydarzenia „Stąd nasz znak. 50 lat herbu miasta” organizowanego przez Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku- Kamiennej w dniu 4 sierpnia 2018 roku ( SOBOTA) w g. 10- 16. Po odbiór nagród z podbitymi kartami gry można się zgłaszać do Muzeum do 10 sierpnia.