Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Skarżyski Piknik Historyczny SRH Jodła

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" podczas Skarżyskiego Pikniku Historycznego zaprezentuje dwa epizody związane z historią oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Zbigniewa Kruszelnickiego ps. "Wilk".

Zbigniew Kruszelnicki „Wilk” w 1940 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. W 1942 roku ukończył w Warszawie tajną szkołę podchorążych i zaliczył prawie połowę studiów politechnicznych na wydziale mechanicznym. 15 listopada 1943 roku został skierowany do oddziału dywersyjnego Obwodu Kieleckiego AK dowodzonego przez podporucznika Józefa Mikołajczyka ps. „Marcin”. W styczniu 1944 roku Mikołajczyk zginął, a decyzją Komendy Obwodu Kieleckiego AK z 5 lutego 1944 roku dowódcą oddziału został Kruszelnicki.

Płynnie mówił po niemiecku i francusku, znał także rosyjski. Zasłynął głównie z akcji na Czerwonej Górze 31 maja 1944 roku, gdzie razem z 26 osobami z oddziału przechwycił kilkanaście sztuk broni długiej i krótkiej, aparat fotograficzny oraz listę 224 osób przeznaczonych do aresztowania. W wyniku akcji zastrzelono 2 wyższych oficerów Gestapo z Radomia. Podporucznik Zbigniew Kruszelnicki poległ 5 czerwca 1944 roku w Miedzianej Górze podczas próby zdobycia niemieckiego samochodu wojskowego. Zbigniew Kruszelnicki pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Na kanwie historii Kruszelnickiego powstaje film, w którym grają młodzi rekonstruktorzy z SRH "Jodła". Przedstawią nam dwa epizody: Zamach na szefa żandarmerii kieleckiej (maj 1944) i zasadzkę na radomskie Gestapo w Miedzianej Górze