Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Skarżyski Piknik Historyczny - GRH "Breda"

GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ „BREDA"

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Breda" została założona w 2008 roku przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców. Nazwa grupy pochodzi od holenderskiego miasta wyzwolonego podczas II Wojny Światowej przez Polaków z I Dywizji Pancernej. Nasza Grupa zajmuje się działalnością rekonstrukcyjną i kolekcjonerską , ponadto sprawuje opiekę nad Weteranami 1 Dywizji Pancernej zrzeszonymi w Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców , miejscami poświęconymi ich pamięci a także pozostawionym przez nich dziedzictwem. Główną ,odtwarzaną przez nas jednostką historyczną jest 8 batalion strzelców tzw. „Krwawe Koszule".
Grupa uczestniczy w wielu rekonstrukcjach historycznych i uroczystościach, odbywających się zarówno na terenie Polski jak i poza jej granicami. Uczestniczyliśmy miedzy innymi w obchodach 70 rocznicy Bitwy o Monte Cassino(Włochy) i 70 rocznicy wyzwolenia miasta Breda(Holandia). Bierzemy także udział w imprezach rekonstrukcyjnych odbywających się co roku w całej Polsce np. Łabiszyńskie Spotkania z Historią, Walkiria, Pola Chwały i wiele innych.
Oprócz oryginalnego, indywidualnego wyposażenia każdego z rekonstruktorów, nasza grupa posiada również historyczne radiostacje, repliki broni, sprzęt saperski oraz wyposażenie obozu. Grupa ma na wyposażeniu kilka pojazdów historycznych m.in. Half-track M5, 3 egzemplarze pojazdu Willys Jeep oraz Morris Commercial.

GRH „Breda" współpracuje z wieloma grupami rekonstrukcji historycznej z Polski oraz innych krajów np. Holandii . Z tego względu odtwarzamy inne jednostki historyczne głównie Wojska Polskiego z okresu II Wojny Światowej np. 5 Dywizja Kresowa czy I Armia Wojska Polskiego a także jednostki Wojsk Sprzymierzonych wszystkich narodowości.

 

Na Pikniku zaprezentują:

  1. Diorama: Sztab I Dywizji Pancernej gen. Maczka: wóz sztabowy, samochód Morris, motocykl Royal Enfield, namiot z wyposażeniem sztabowym, broń.

  2. Samochód zwiadowczy: „Feret” – pokaz dynamiczny. Przejazd po placu.

  3. Motocykl brytyjski Enfield + niemiecki z GRH „Powstaniec Śląski” . Pokaz dynamiczny. Przejazd po placu.