Dekada Solidarności

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Dekada Solidarności” do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 25 sierpnia 2016 r. o godzinie 13.00

Wystawę można oglądać od 25 sierpnia do 6 października 2016 r.

„ Wystawa przygotowana jest przez Ośrodek KARTA przy współpracy z Domem Spotkań z Historią w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na wystawę składają się zdjęcia, plakaty, rysunki i opowieści naocznych świadków. Teksty – oprócz krótkich informacji historycznych – są wyłącznie źródłowe (relacje świadków, zapisy dziennikowe i pamiętnikarskie, cytaty z prasy, dokumentów, fragmenty przemówień).

Dekada Solidarności w jasnej i przejrzystej formie pokazuje historię procesu, który doprowadził do obalenia komunizmu w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej.”

Mottem dla całej ekspozycji jest pełne uznania dla Polaków zdanie brytyjskiego historyka Timothyego Gartona Asha: „W Polsce to trwało 10 lat, na Węgrzech 10 miesięcy, w NRD 10 tygodni, a w Czechosłowacji 10 dni…”.

Fot. Dariusz Turek

Realizatorzy wystawy:

Koncepcja: Zbigniew Gluza

Wybór i opracowanie: Łukasz Bertram

Projekt graficzny: Danuta Błahut-Biegańska

Koordynacja: Maria Krawczyk

Kwerendy tekstowe: Agnieszka Dębska, Piotr Głogowski, Dorota Kruk, Małgorzata Kudosz, Marta Markowska, Katarzyna Puchalska, Wojciech Sapiecha, Mateusz Sidor

Kwerendy ikonograficzne:Tomasz Gleb, Mariusz Olczyk, Ewa Sularz

Przygotowanie zdjęć, skład: Piotr Janeczek, Piotr Suwiński