Świat toruńskiego piernika

W Muzeum im. Orła Białego od kilku sezonów można zwiedzać wystawę stałą: „Miasto i ludzie: Skarżysko-Kamienna”. „Przez kolejne miesiące w ramach rozpoczynającego się właśnie cyklu: „Miasto i ludzie” będziemy prezentować na wystawach czasowych inne miasta i ciekawe osobistości z różnych regionów naszego kraju. Zaczynamy od Torunia i tradycji cukierniczych tego miasta – mówi dyrektor Muzeum Monika Kowalczyk-Kogut – Od 22 lipca nasi zwiedzający będą mogli zobaczyć, poczuć i skosztować toruńskich pierników, będzie można również samemu przygotować pierniki dekoracyjne z oryginalnego toruńskiego ciasta oraz obejrzeć z przewodnikiem wystawę „Świat toruńskiego piernika”. To sposób na odbycie dalekiej wyprawy bez wyjeżdżania z miasta”.

„Świat toruńskiego piernika” to niecodzienna interaktywna wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Ekspozycja prezentowana w niezwykłej scenerii, która pozwala odbyć niecodzienną podróż w przeszłość nasączoną egzotycznymi aromatami. We wnętrzu stylizowanej kogi – inspirowanej żaglowcami handlowymi – zaprezentowana jest rekonstrukcja średniowiecznego piernikarskiego kramu oraz sklepiku z przełomu XIX i XX wieku. Manekiny sklepikarki, piekarza i kupca „prezentują” zabytkowe naczynia, formy do cukierków, dzbany i cynowe kufle cechowe. Ważnym i ciekawym elementem wystawy są również archiwalne plakaty, opakowania pierników i zdjęcia.

W tej wyjątkowej scenerii unosi się zapach aromatycznych przypraw, gdyż każdy zwiedzający może wziąć udział w warsztatach własnoręcznego formowania dekoracyjnych pierników według tradycyjnej receptury, które będą niezwykłą pamiątką po tej krótkiej, ale jakże esencjonalnej podróży w przeszłość.

Inauguracja wystawy nastąpi 22 lipca, a można ją oglądać do 10 listopada.

Zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty własnoręcznego formowania

pierników dekoracyjnych o pełnych godzinach:

lipiec, sierpień – dni powszednie od 10.00 do 16.00 (ostatnie wejście o godz 15.00)

sobota, niedziela – 14.00 - 19.00   (ostatnie wejście o godz 18.00)

wrzesień, październik, listopad – dni powszednie od 10.00 do 15.00

Cena biletu – 5 zł.

Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu zwiedzania dla grup.

Szczegółowe informacje i rezerwacje – tel. 41/252 02 31, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.