Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Wycieczka do Podzamcza Chęcińskiego

Wycieczka do Podzamcza Chęcińskiego Wycieczka do Podzamcza Chęcińskiego

W ramach projektu „Wspólnie wkraczamy w przestrzeń kultury” uczestnicy wraz z opiekunami 22 października wyruszyli na wycieczkę do Podzamcza Chęcińskiego. Dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych wyruszyły spod swojej szkoły autobusem, dzieci z „Przystani” spod placówki busem. Oba pojazdy spotkały się po drodze dzięki czemu wspólnie dotarły na miejsce.

Tam czekała na uczestników Pracownica Podzamcza, która połowę grupę zabrała na zajęcia poprawiającą sprawność manualną, druga połowa uczestników wraz z opiekunami została zaproszona do zwiedzenia odrestaurowanego Dworku, w którym bywał swojego czasu Jan III Sobieski.

Niespodzianką była obecność kustosza tegoż miejsca Pana Wita Chamery, który ubrany w strój stylizowany na kontusz oprowadził po posiadłości. Dzieci z uwagą słuchały opowieści i historyjek o Gospodarzu i Jego gościach. Dzięki licznym reprodukcjom mogły puścić wodze fantazji i przez chwilę poczuć się jak mieszkaniec sprzed kilku wieku. Po około 45 minutach grupy zamieniły się rolami i pierwsza przeniosła się kilka wieków w tył, a druga powróciła do XXI wieku.

Po około dwóch godzinach pożegnaliśmy piękny Dworek, niesamowity ( i mimo deszczu piękny i monumentalny) ogród i ruszyliśmy w drogę powrotną do Skarżyska. I tutaj na uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka- zamiast tradycyjnego obiadu zajechaliśmy do jakże niezdrowego ale niezmiennie przez dzieci kochanego McDonalds'a. Godzinę później z pełnymi brzuchami i zabawkami odjechaliśmy do swoich placówek.

Wszyscy z uśmiechem na ustach wysiadali z autokarów i zapowiadali, że nie mogą doczekać się kolejnej wycieczki, która już za miesiąc.