Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Fotografista. Feliks Konderko „Jerzy” – otwarcie wystawy i projekcja filmu

Fotografista. Feliks Konderko „Jerzy” – otwarcie wystawy i projekcja filmu Fotografista. Feliks Konderko „Jerzy” – otwarcie wystawy i projekcja filmu

Od 10 września (wernisaż wystawy o godz. 16:00) w Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej można będzie oglądać wystawę pt.: „Fotografista. Feliks Konderko „Jerzy”. Podczas otwarcia wystawy zostanie zaprezentowany film w reżyserii Sławomira Mazura. Dokument o losach żołnierza oddziałów AK „Ponurego” i „Nurta” – Feliksa Konderki „Jerzego” powstał z inicjatywy i funduszy jego kuzyna Mariusza Baran-Barańskiego. Serdecznie zapraszamy!

Feliks Konderko urodzony na Młodzawach, był żołnierzem Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2. pułku piechoty Legionów AK „Nurta” silnie związanych z terenem Nowej Słupi. Jego pasją było fotografowanie. Nim trafił na Wykus, rejestrował życie mieszkańców ziemi świętokrzyskiej.

Zostawił po sobie około dwa tysiące zdjęć, dzięki którym dzisiaj możemy poznać historię bohaterów czasów II wojny światowej walczących o niepodległość. Jednym z najbardziej znanych zdjęć z tego okresu jest fotografia Jana Piwnika „Ponurego”: