Nowa wystawa już od soboty

Już od najbliższej soboty (14 września), w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego podziwiać będzie można nowo otwartą wystawę „W rodzinnym gnieździe, czyli historia stroju nie tylko kobiecego”. Prezentowana kolekcja strojów z XIX w. pochodzi z poznańskiego Muzeum Historii Ubioru.

Wystawa jest pierwszą po skończonym w sierpniu remoncie budynku z ul. Słonecznej. Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wzmocnionym wkładem własnym Gminy, „klimat” XIX – wiecznego budynku wystaw pozwala teraz na znacznie więcej. Muzeum sprowadzać doń może zbiory z minionych epok. „Poznańska” wystawa będzie prezentowana przez rok.

Obok piękna eksponowanych w czterech salach Muzeum szat, warto zwrócić uwagę na znaczenie rozwoju, jeszcze XVIII – wiecznego przemysłu włókienniczego w nadchodzącej rewolucji przemysłowej. Zmiany w stosowanej technologii miały bez wątpienia wpływ na ubiór, ale i on wpływał na zmiany w stosowanej technologii.  Historia ubioru jawi się więc jako bardzo ważna dziedzina a zaspokajanie potrzeb estetycznych człowieka nabiera w jej świetle nowego znaczenia.

Właścicielem prezentowanej w Skarżysku ekspozycji jest Anna Moryto, znana rekonstruktorka strojów z minionych epok. Na co dzień, m.in. właścicielka i dyrektor Muzeum z parteru dziewiętnastowiecznej kamienicy na poznańskim Starym Mieście.

W Muzeum można jeszcze dostać ostatnie wejściówki za piątkowy wernisaż, który rozpocznie się o godz. 22. Wystarczy po nie zadzwonić pod muzealny numer tel. 41 25 20 231.

Zapraszamy do polubienia naszego nowego profilu na portalu FACEBOOK:

Muzeum im. Orła Białego FACEBOOK