Marynarze zainaugurowali III Ogólnopolski Zlot w Skarżysku

W rytmie granego kontradmirałowi Kazimierzowi Markowi Głowackiemu „Marsza generalskiego” rozpoczął się w piątek (23.08.) III Ogólnopolski Zlot Marynarzy Rezerwy w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. Trzydniowy „Zlot”, któremu niejako patronuje miejscowy kuter torpedowy ORP „Odważny” potrwa do niedzieli.

Jak tradycja każe Zlot rozpoczął się pod „czyściutkim” kutrem, na który część gości dotarła przez muzealny plac samochodem GAZ 47-B. W rytm „Marsza generalskiego” wjechał nim honorowy gość imprezy kontradmirał Kazimierz Marek Głowacki.

Po wspólnym wysłuchaniu towarzyszącemu Zlotom „Hymnu do Bałtyku”, już z samego pokładu „Odważnego”, otwarcia imprezy dokonali prezydent Skarżyska-Kamiennej Arkadiusz Bogucki i prezes współorganizującego całość Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej Roman Szychowski. Do zebranych zwrócili się kontadmirał Kazimierz Marek Głowacki i  pułkownik Marek Jedynak szefujący ogólnopolskiemu Związkowi Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.

W Muzeum, które jest głównym organizatorem przedsięwzięcia, przywitał wszystkich jego dyrektor Grzegorz Bień ,a marynarzy witała w Skarżysku również wiceprzewodnicząca Rady Miasta Renata Pela. Obecny był też jedyny marynarz wśród skarżyskich radnych Jerzy Stopa.

Po krótkim otwarciu, przybysze z całego kraju udali się zwiedzać Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Sobota (24.08.) będzie drugi dniem Zlotu, którego kulminacyjnym punktem ma być koncert „Skarżysko-Kamienna Ludziom Morza”. Rozpocznie się on na muzealnym placu o godz. 18 a już kwadrans wcześniej można będzie nań wchodzić gratis. Dla pierwszych 300 osób przewidziano gorący poczęstunek. Zagrają zespoły „Klimat” i „Prefect” (muzyka zespołu „Perfect”).

Dla marynarzy sobota będzie dosłownie i w przenośni „gorącym” dniem, bo najpierw z rana odwiedzą Hutę Szklaną a od godz. 16 zasiądą do wykładu poświęconego artylerii czarnoprochowej.

Przypomnijmy, że sobota będzie dniem wejść na pokład specjalnie podświetlonego „Odważnego”, który czekał będzie w godz. 16-19.

Dodajmy, że przez wszystkie dni Zlotu z placu Muzeum nadawany ma być specjalny sygnał stanowiska krótkofalowców z Klubu Krótkofalowców przy Stowarzyszeniu Rezerwistów Marynarki Wojennej.

Polecamy zajrzeć na naszego Facebooka