Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

W muzealnym „kinie”: olimpijski boks na żywo i na ekranie

Na „bokserską” noc zaprasza 12 lipca (piątek) Muzeum im. Orła Białego. Awizowany już film „Bokser” poprzedzi pokaz pięściarzy z klubu Rushh Kielce, których poprowadzi trzykrotny mistrz Polski Daniel Adamiec.

Z przyjemnością więc przesunęliśmy planowany początek piątkowego eventu na godz. 20, kiedy to rozpocznie się pokaz młodych bokserów. Godzinę później zaprezentujemy polski film z 1967 r., w reżyserii Juliana Dziedziny i z Danielem Olbrychskim w roli głównej. „Bokser” wyświetlany podczas tegorocznego seansu letniego „kina nocnego” w Muzeum im. Orła Białego, nawiązuje do tryumfu olimpijskiego podopiecznych słynnego „Papy” Feliksa Stamma.  

Dobór filmu nie jest rzecz jasna przypadkowy, bo 2024 r. ogłoszony został przez rodzimy Sejm Rokiem Polskich Olimpijczyków. Przed stoma laty drużyna polskich kolarzy torowych oraz jeździec Adam Królikiewicz na koniu Picador, zdobyli podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu dwa pierwsze medale olimpijskie dla Polski. Odpowiednio srebrny i brązowy. Od tego czasu nasi sportowcy, podczas igrzysk letnich  i zimowych zdobyli ich łącznie 321.

Premiera filmu „Bokser” miała miejsce 3 marca 1967 r. Obok Daniela Olbrychskiego, ujrzymy w nim prawdziwą plejadę gwiazd ówczesnego polskiego kina, w tym: Jana Englerta, Macieja Damięckiego, Zdzisława Maklakiewicza, Mieczysława Pawlikowskiego, Gustawa Lutkiewicza, czy „czarodzieja ringu” Leszka Drogosza.

Film w luźny sposób nawiązuje do kariery złotego medalisty z Tokio (1964) Mariana Kasprzyka, który nie tylko dwukrotnie stawał na olimpijskim podium, ale za swe młodzieńcze wybryki spędził nieco czasu w więzieniu. Taki też jest główny bohater filmu Juliana Dziedziny, który jak Kasprzyk w Tokio łamie palec podczas finałowej walki, ale ją wygrywa. Tryumf Polaka poprzedzają dwa inne zwycięskie finały biało-czerwonych. Zgodnie z historyczną prawdą, w ciągu 45 minut, w tokijskiej hali trzykrotnie rozbrzmiewa „Mazurek Dąbrowskiego”.

„Bokser” trwa 93 minuty. Wstęp na całość eventu gratis.