Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

81 lat po tragicznej katastrofie

Chwilą zadumy i wiązankami kwiatów uczcili przedstawiciele władz miasta Skarżyska-Kamiennej i Powiatu Skarżyskiego oraz miejscowi muzealnicy pamięć generała Władysława Sikorskiego, w 81. rocznicę tragicznej katastrofy gibraltarskiej. Do rocznicowego spotkania doszło 4 lipca pod pomnikiem stojącym przed miejscowym magistratem.

4 lipca 1943 r. samolot z wracającym z inspekcji wojsk polskich na Bliskim Wschodzie premierem Rządu RP na uchodźstwie i naczelnym wodzem gen. Władysławem Sikorskim runął do wód Zatoki Katalońskiej, kilkanaście sekund po starcie z lotniska w Gibraltarze. Tragedia wstrząsnęła społeczeństwem okupowanej Polski. Była też tragicznym ciosem dla żołnierzy polskich sił zbrojnych na Zachodzie.

Skarżysko-Kamienna w szczególny sposób czci postać gen. Sikorskiego, bo to właśnie on, jako premier podpisał 28 grudnia 1922 r. rozporządzenie nadające jego protoplaście prawa miejskie.

Wśród pamiętających o lotniczej tragedii nie zabrakło tym razem: Prezydenta Miasta Arkadiusza Boguckiego i jego Zastępczyni Iwony Jeziorskiej oraz wicestarosty Katarzyny Bilskiej i sekretarz Powiatu Skarżyskiego Małgorzaty Nosowicz. Muzeum im. Orła Białego reprezentował jego dyrektor Grzegorz Bień.