Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Pamiętamy o Sikorskim

4 lipca (czwartek) upłynie 81 lat od katastrofy lotniczej w Gibraltarze, w której śmierć poniósł ówczesny naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i Premier Rządu RP na uchodźstwie generał Władysław Sikorski. Premier był tym, który w szczególny sposób zapisał się w historii naszego miasta. 28 grudnia 1922 r. podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów nadające prawa miejskie osadzie Kamienna. Protoplasta Skarżyska-Kamiennej, z dniem 1 stycznia 1923 r. uzyskała pełnię praw miejskich.

W samo czwartkowe południe, jako muzealnicy, towarzyszyć będziemy przedstawicielom Władz Miasta podczas składania okolicznościowych wiązanek pod pomnikiem gen. Sikorskiego vis a vis Urzędu Miasta. Będzie to okazja do uczczenia ofiar tragedii, która wstrząsnęła świadomością doświadczanych przez okupację Polaków.

Premier Władysław Sikorski wracał z inspekcji wojsk polskich na Bliskim Wschodzie. 4 lipca 1943 r., tuż po godzinie 23, startujący z lotniska w Gibraltarze Liberator runął do wód Zatoki Katalońskiej. W tragicznym wypadku zginęło 16 pasażerów.

Osoby zainteresowane wspólnym upamiętnieniem tej rocznicy będą z pewnością mile widziane w czwartkowe południe pod pomnikiem gen. Sikorskiego.