Uczniowie pamiętali o bohaterach

Uczniowie z wszystkich skarżyskich szkół podstawowych oraz „mundurowi” z Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych byli uczestnikami capstrzyku patriotycznego pod pomnikiem Powstania Styczniowego na skarżyskim Rejowie. Do lasu, jak co roku zaprosili ich muzealnicy, którzy sprawują opiekę nad tym szczególnym monumentem. Kolumnie asystowali „konni” ze „Stajni pod sosną”.

61 lat temu lokalna społeczność ufundowała pomnik ku czci uczestników najdłuższego w dziejach narodu powstania niepodległościowego. W 1963 r. przypadało bowiem stulecie Powstania Styczniowego. Przed kilkoma laty, staraniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum im. Orła Białego, leśny pomnik został odnowiony. Od tego czasu, co roku, w styczniu i w czerwcu, spotyka się tu skarżyska młodzież. Nie inaczej było i teraz. Na leśny capstrzyk złożyło się wspólne odśpiewania hymnu państwowego i krótki rys historyczny powstania nakreślony przez dyrektora Muzeum Grzegorza Bienia. Wartość pamięci o tamtych bohaterach podkreślał radny Jerzy Stopa, przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej RM. Zebrani złożyli pod pomnikiem pamiątkowe znicze a pamięć poległych patriotów uczcili minutą ciszy.  Po capstrzyku, na jego uczestników czekało ognisko w ruinach wielkiego pieca.

Muzeum im. Orła Białego serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom tegorocznych obchodów.