W 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Leśnym capstrzykiem i otwarciem wystawy „Żołnierze Niepodległości” uczczono w Skarżysku- Kamiennej 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorem patriotycznego przedsięwzięcia było, jak co roku, Muzeum im. Orła Białego.

W uroczystym capstrzyku pod leśnym pomnikiem powstańców, ufundowanym przez lokalne społeczeństwo w setną rocznice niepodległościowego zrywu, uczestniczyli uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych, członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Grot”, uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych oraz muzealnicy i „zwykli” mieszkańcy Skarżyska. Zebrani odśpiewali hymn państwowy i zapalili pamiątkowe znicze. Rekonstruktorzy oddali salwę honorową.

Wagę pamięci o wielkim zrywie zbrojnym podkreślali: Zastępca Prezydenta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Katarzyna Bilska, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Andrzej Warwas i naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Renata Pacek. Uczestnikom podziękował za ich trud dyrektor Muzeum Grzegorz Bień.

W drugiej części rocznicowych obchodów, już w murach Muzeum, otwarto wystawę „Żołnierze Niepodległości”. Ekspozycja poświęcona kilkunastu wojskowym, którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach 123 lat walk o wolność, pochodzi z opracowań Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tym razem przekaz został wzbogacony licznymi eksponatami ze zbiorów skarżyskiego Muzeum. Całość przygotował kurator wystawy Artur Buńko.

Z kolei broń, którą walczono półtora wieku temu zaprezentował zebranym kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach Iłżeckich Grzegorz Bernaciak.

Całość rocznicowych obchodów zakończyło ognisko w ruinach wielkiego pieca.