Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Cały ten muzealny rok 2023

Cały ten muzealny rok 2023

To był rok pełen przeżyć, wydarzeń i emocji.  Dwie wystawy, kilkanaście eventów i tysiące turystów – tak w największym skrócie można podsumować 2023 rok w Muzeum im. Orła Białego. Przypomnijmy dziś, raz jeszcze choć część z minionych dni.

STYCZEŃ

W 2023 rok weszliśmy przy blasku fajerwerków i to podwójnych, bo obok noworocznych, jeszcze tych związanych z inauguracją obchodów 100 – lecia nadania praw miejskich naszemu grodowi. Od pierwszych dni stycznia nasza wystawa pt. „Honorowi Obywatele Skarżyska i ich czasy” cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności.

W połowie miesiąca, młodzieżowej publiczności przedstawiliśmy cztery seanse „Zomozy” – filmu w reżyserii Konrada Łęckiego, którego producenta Zbigniewa Kowalskiego gościliśmy z tejże okazji.

23 stycznia, wraz z żołnierzami z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Terytorialnych, rekonstruktorami z grupy „Grot” oraz młodzieżą z Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych uczciliśmy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Znicze zapłonęły pod leśnym pomnikiem, którym opiekuje się nasze Muzeum.

Nie zabrakło nas również podczas skarżyskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na potrzeby walki z sepsą ufundowaliśmy tort z naszym logo, który bez trudu znalazł nabywcę. Sami wylicytowaliśmy inny – malinowy przysmak.

  

 

  

  

 

 

LUTY

Muzeum było współorganizatorem obchodów 83. rocznicy egzekucji 360 patriotów polskich w lesie na os. Bór.

 

 

MARZEC

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie poświęcone Honorowemu Obywatelowi Miasta Bogdanowi Winiarskiemu. Bohater, który odszedł od nas kilka miesięcy wcześniej, był wspaniałym sportowcem, trenerem, społecznikiem i samorządowcem. Wspominali go, m.in. jego małżonka i była mistrzyni Polski w lekkoatletycznym pięcioboju Apolonia Winiarska oraz olimpijka z Meksyku (1968) Mirosława Sarna.

Z racji ustanowionego przez Senat RP „Roku Kopernika” dr hab. prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Jacek Pielas przedstawił swe wykłady poświęcone genialnemu astronomowi. Uczestniczyli w nich licealiści z Kielc i Skarżyska.

Rok Wisławy Szymborskiej był z kolei okazją do spotkania się młodzieży ze szkół podstawowych z wykładowczynią Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Iwoną Gralec.

   

 

 

 

 

 

KWIECIEŃ

Jak co roku, z udziałem uczniów ze skarżyskich szkół podstawowych zainaugurowaliśmy sezon turystyczny dla młodzieży. Nasi goście szykowali palmy wielkanocne i „wiktuały” do świątecznego koszyczka.

Był to też miesiąc, od którego zaczęła funkcjonować nasza strzelnica ASG i „czołgodrom”.

 

 

 

MAJ

Majowy weekend stał się okazją do prezentacji pojazdów grupy „Tylko klasykiem” oraz koncertu „Tylko po polsku”, w którym wystąpiła grupa „Klimat”.

Wśród atrakcji „Nocy muzeów” znalazły się wejścia do wyrzutni rakiet SCUD-A

Z kolei w weekend poprzedzający kalendarzowy Dzień Dziecka zaprosiliśmy do nas milusińskich. W ofercie, obok wielu zabaw znalazły się lody, światowa premiera zestawów klocków firmy COBI, z których złożono działo samobieżne StuG IV. Ruszyły też przejażdżki, blisko 80 – letnim samochodem GAZ 67-B.

  

 

   

 

 

   

 

       

 

 

CZERWIEC

Jak co roku, w rocznicę odsłonięcia pomnika poświęconego powstańcom z 1863 r. ruszyliśmy w leśne dukty ze skarżyską młodzieżą ze szkół podstawowych.

Podczas trzeciej już edycji pikniku „Co jedli nas rodacy 200 lat temu?” do gastronomicznych uciech zachęcała Miss Skarżyska Agata Zając. Gośćmi specjalnymi byli „srebrni” siatkarze niegdysiejszego klubu „Skórzani” Skarżysko, którzy 31 lat wcześnie zdobyli wicemistrzostwo Polski kadetów w tej dyscyplinie sportu.

  

      

  

 

 

 

LIPIEC

14 lipca zaprosiliśmy do muzealnego „kina nocnego”. Przy blasku księżyca można było oglądać, naszpikowany gwiazdami ekranu i futbolu film „Ucieczka do zwycięstwa”. W przerwie urządziliśmy konkurs rzutów karnych, do miniaturowej, ale za to pustej bramki.

 

  

SIERPNIEŃ

Już tradycyjnie, z okazji Dnia Wojska Polskiego zaprosiliśmy na swój plac wielu wykonawców z grupą rekonstrukcyjną rctank.pl na czele. Pokazano, m.in. miniatury domów ze skarżyskiej ulicy Staffa, którymi „wędrowały” czołgi i pojazdy opancerzone.

Ostatni weekend wakacji był czasem II Ogólnopolskiego Zlotu Marynarzy. Kto nie był… musi przyjechać za rok.

    

 

    

    

    

   

 

 

Niestety, w drugim miesiącu wakacji dotknęła nas nieodwracalna strata. 20 sierpnia zmarł nasz długoletni Pracownik i wspaniały Przyjaciel Ś.P. Tomasz Miernik.

 

WRZESIEŃ

Jesienna ofert edukacyjna trafiła do wielu świętokrzyskich szkół. Zaproponowaliśmy,  m.in. projekt „Od rycerza do żołnierza” oraz „Opowieść o Honorowych Obywatelach Skarżyska”.

 

PAŹDZIERNIK

Młodzieży ze skarżyskich szkół zaproponowaliśmy sześć seansów filmu Dariusza Walusiaka pt. „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. Seanse cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

LISTOPAD

11 listopada przyniósł prawdziwy „szturm” turystów na naszą placówkę. Żołnierski bigos wystarczył dla około 700 z nich. Pogoda dopisała, więc świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wypadło tym bardziej imponująco. Dodatkowo odbył się wernisaż wystawy  „I nazywali to Wojskiem Polskim…!”. Plansze wykonane przez bydgoski IPN „wzmocniliśmy” własnymi artefaktami

 

    

 

 

 

GRUDZIEŃ

W ostatnim miesiącu roku zaprosiliśmy na seanse laureatów Grand OFF Filmów Niezależnych. Był też pokaz filmu „Stan wojenny” i dyskusja o wydarzeniach z 1981 roku.

Turystyczny rok zamknęliśmy przedświątecznym spotkaniem „Kolęda w mundurze”.