Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aktualności

Film o błogosławionej rodzinie w Muzeum

Już 17 października Muzeum im. Orła Białego zaprasza na projekcje filmu pt.  „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. Seanse dokumentu nakręconego przez Dariusza Walusiaka poprzedzą krótkie spotkania z historykami, którzy przypomną tło dramatycznych wydarzeń z 1944 roku.

70 – minutowe seanse w sali wystaw przy ul. Słonecznej będą gratisowe. Ze względu na szczupłość miejsca (jednorazowo film może oglądać 36 osób) Muzeum proponuje cztery projekcje w godz.: 9, 11, 13 i 15. 

Oferta kierowana jest zarówno do osób indywidulanych, jak i grup zorganizowanych. Jeśli seanse cieszyć się będą większym zainteresowaniem placówka zaproponuje dodatkowe godziny popołudniowe.

Miejsca można rezerwować od poniedziałku do piątku w godz. 8-15, pod numerem tel. 41 25 20 231.

Przypomnijmy, że film traktuje o rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów z podkarpackiej wsi Markowa. Wszyscy zginęli rozstrzelani przez niemieckich okupantów 24 marca 1944 r. Obok dorosłych zginęło sześcioro ich dzieci w wieku od półtora roku do ośmiu lat oraz nienarodzone dziecko w łonie matki. Ulmowie udzielali schronienia dwóm rodzinom żydowskim.

10 września 2023 r. cala rodzina Ulmów została przez papieskiego legata ogłoszona błogosławionymi.